Cyfrowe wędrówki – poznaj program autorski do nauczania informatyki w klasach I–III

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odważna, odkrywcza, kreatywna. A przede wszystkim odpowiadająca na potrzeby nauczycielek i nauczycieli uczących w klasach I–III szkoły podstawowej. Taka jest najnowsza publikacja autorstwa trojga miłośników edukacji – Agnieszki Chomickiej-Bosy, Joanny Apanasewicz oraz Krzysztofa Jaworskiego. Do programu autorskiego dołączonych jest aż 90 scenariuszy zajęć (po 30 na każdą klasę 1-3). Program został pozytywnie zaopiniowany metodycznie przez Jolantę Okuniewską.

Skąd pomysł na stworzenie tego materiału edukacyjnego? Kluczową rolę odegrały... relacje i edukacyjne kontakty. Projekty Zaprogramuj Przyszłość dały szansę Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog (lider projektów) oraz Politechnice Łódzkiej (partner) na nawiązanie relacji z ponad 1200 nauczycielkami i nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej. To dzięki nim realizatorzy projektowych działań mogli planować poszczególne przedsięwzięcia z wrażliwością na bieżące potrzeby polskiej szkoły, a przede wszystkim zespołów nauczycielskich, dzieci i ich rodziców. Rozmowy z uczestniczkami i uczestnikami Zaprogramuj Przyszłość pokazały, że takiego programu brakuje - zarówno tym osobom, które są już wdrożone np. w nauczanie programowania, jak i tym, którzy jeszcze oswajają ten temat.

Krzysztof Jaworski, jeden z autorów "Cyfrowych wędrówek", opowiada o programie: 

Twórcza, proaktywna, interdyscyplinarna edukacja

Cyfrowym wędrówkom przyświecają wartościowe i aktualne idee edukacyjne. Zespół autorski sięgnął po zasady konstrukcjonizmu Seymoura Paperta oraz idee kreatywnego uczenia (się) 4P Mitchela Resnicka – to kierunki w edukacji szczególnie bliskie zarówno twórcom publikacji, jak i Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. To właśnie one stały się edukacyjną ramą, która spaja program. Ważne jest też to, że koresponduje on z podstawą programową i realiami współczesnej szkoły. Zwłaszcza, że jego podstawowym celem jest wsparcie osób, które uczą w klasach I-III. Materiał ten przybliża specyfikę uczenia informatyki w młodszych klasach, oswaja przydatne narzędzia TIK oraz prezentuje sprawdzone i warte wplatania w praktykę szkolną aktywności.

Ale to nie wszystko. Program ten zaprasza do szerszego patrzenia na technologie. Propozycje w nim zawarte otwierają przestrzeń na naukę na błędach (a wręcz ich doceniania jako ważnego etapu nauki), przestrzeń współpracy i radości z podejmowanych wspólnie działań. Zachęca również do holistycznego postrzegania edukacji, w której poszczególne treści przedmiotowe przenikają się, tym samym odpowiadając codziennym doświadczeniom każdego człowieka. Właśnie taka koncepcja edukacji pozwala na całościową diagnozę i trafnie dobraną strategię działań wobec przeróżnych bieżących i przyszłych problemów XXI wieku – od kwestii bezpieczeństwa po ekologię czy zdrowie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dobre wiadomości są dwie! Publikacja jest darmowa, jej poszczególne części można pobrać tutaj:

  1. Program nauczania informatyki w klasach 1-3 SP „Cyfrowe wędrówki”
  2. Scenariusze zajęć dla klasy I. Cyfrowe wędrówki. Autorski program nauczania.
  3. Scenariusze zajęć dla klasy II. Cyfrowe wędrówki. Autorski program nauczania.
  4. Scenariusze zajęć dla klasy III. Cyfrowe wędrówki. Autorski program nauczania.

Co więcej, już 26 sierpnia o godz. 18:00 Cyfrowy Dialog zaprasza nauczycielki i nauczycieli klas I–III SP na spotkanie autorskie z Agnieszką Chomicką-Bosy, Joanną Apanasewicz oraz Krzysztofem Jaworskim, czyli z twórcami publikacji "Cyfrowe wędrówki". Podczas spotkania dowiesz się, dlaczego warto sięgnąć po program autorski i dołączone do niego scenariusze, jak korzystać z publikacji i czerpać radość z realizacji zagadnień informatycznych oraz jak łączyć informatykę z innymi treściami przedmiotowymi i dlaczego warto to robić.

Spotkanie odbędzie się tutaj: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/cyfrowydialog.

 

Publikacja powstała w ramach projektów Zaprogramuj Przyszłość, które są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Autorka tekstu: Joanna Kluz – polonistka oddana dobrym książkom i pisaniu. Przez kilka lat uczyła w szkole podstawowej, z czasów edukacyjnej podróży wciąż wspomina radość z bycia nauczycielką i wychowawczynią. Świat cyfrowy przyjmuje z dziecięcym zachwytem, a przy tym ze świadomością stawianych przez niego wyzwań. Uwielbia twórcze zadania. Każda rzecz wydaje się jej „niezwykła” i „fascynująca”. Na co dzień swoje kreatywne moce wykorzystuje w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie