Edukacja zdalna to spore wyzwanie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na szczęście z pomocą przychodzą nam technologie cyfrowe, które umożliwiają tworzenie atrakcyjnych wizualnie i angażujących uczniów interaktywnych ćwiczeń. Do dyspozycji nauczyciela jest wiele użytecznych narzędzi, które nie tylko usprawnią proces edukacyjny, ale też pomogą w indywidualizacji pracy i dostosowywaniu zadań i ćwiczeń do potrzeb ucznia.
Nauczyciel musi znać narzędzia cyfrowe, które ułatwią pracę z uczniami i pomogą im zdobywać wiedzę i umiejętności w edukacji zdalnej. Z perspektywy ucznia pomocne mogą być aplikacje, które umożliwiają współpracę i współtworzenie dokumentów; linkowanie i udostępnianie plików (np. własnych prac), tworzenie notatek zawierających różne elementy tekstowe, graficzne i multimedialne. Z perspektywy pedagoga specjalnego ważne będą również narzędzia, które dają możliwość pochwały uczniów, także w formie wizualnej (np. odznaki); udostępnianie ekranu i wizualizacja treści. Dobrze byłoby, gdyby wszystkie te narzędzia były dostępne w jednym pakiecie aplikacji – i tak właśnie jest w Microsoft Office 365.
Warto też zwrócić uwagę na czytnik immersyjny dostępny w narzędziach pakietu Office 365 (m.in. w Wordzie, Forms czy Teams). Jest to narzędzie umożliwiające czytanie na głos przez narratora, dzielenie tekstu na sylaby czy zwiększanie odstępów między wierszami i literami. Współpracuje on z Microsoft Edge i aplikacjami pakietu, a wśród dodatkowych funkcji są też słownik obrazkowy, kolorowanie części mowy i roaming ustawień.
Ostatni w 2020 roku webinar z cyklu adresowanego do nauczycieli poprowadziły pedagodzy specjalni, nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku i twórczynie strony Specjalni.pl, Zyta Czechowska (laureatka konkursu Nauczyciel Roku 2019) i Jolanta Majkowska. Obie należą także do społeczności Superbelfrzy RP oraz Microsoft Innovation Educator Expert.
Zapraszamy do obejrzenia inspirującego spotkania:
***
Co miesiąc w Akademii Cyfrowego Edukatora będą pojawiać się nowe webinary, artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.
Jeszcze więcej propozycji i inspiracji w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora znajdziecie na stronach:
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Skontaktuj się z organizatorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt Akademia Cyfrowego Edukatora realizowany jest przez Edunews.pl i Microsoft.
Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.
Ostatnie komentarze