Technologie cyfrowe a wsparcie uczniów ze SPE

fot. Pexels.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edukacja zdalna to spore wyzwanie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na szczęście z pomocą przychodzą nam technologie cyfrowe, które umożliwiają tworzenie atrakcyjnych wizualnie i angażujących uczniów interaktywnych ćwiczeń. Do dyspozycji nauczyciela jest wiele użytecznych narzędzi, które nie tylko usprawnią proces edukacyjny, ale też pomogą w indywidualizacji pracy i dostosowywaniu zadań i ćwiczeń do potrzeb ucznia.

Nauczyciel musi znać narzędzia cyfrowe, które ułatwią pracę z uczniami i pomogą im zdobywać wiedzę i umiejętności w edukacji zdalnej. Z perspektywy ucznia pomocne mogą być aplikacje, które umożliwiają współpracę i współtworzenie dokumentów; linkowanie i udostępnianie plików (np. własnych prac), tworzenie notatek zawierających różne elementy tekstowe, graficzne i multimedialne. Z perspektywy pedagoga specjalnego ważne będą również narzędzia, które dają możliwość pochwały uczniów, także w formie wizualnej (np. odznaki); udostępnianie ekranu i wizualizacja treści. Dobrze byłoby, gdyby wszystkie te narzędzia były dostępne w jednym pakiecie aplikacji – i tak właśnie jest w Microsoft Office 365.

Warto też zwrócić uwagę na czytnik immersyjny dostępny w narzędziach pakietu Office 365 (m.in. w Wordzie, Forms czy Teams). Jest to narzędzie umożliwiające czytanie na głos przez narratora, dzielenie tekstu na sylaby czy zwiększanie odstępów między wierszami i literami. Współpracuje on z Microsoft Edge i aplikacjami pakietu, a wśród dodatkowych funkcji są też słownik obrazkowy, kolorowanie części mowy i roaming ustawień.

Ostatni w 2020 roku webinar z cyklu adresowanego do nauczycieli poprowadziły pedagodzy specjalni, nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku i twórczynie strony Specjalni.pl, Zyta Czechowska (laureatka konkursu Nauczyciel Roku 2019) i Jolanta Majkowska. Obie należą także do społeczności Superbelfrzy RP oraz Microsoft Innovation Educator Expert.

Zapraszamy do obejrzenia inspirującego spotkania:

***

Co miesiąc w Akademii Cyfrowego Edukatora będą pojawiać się nowe webinary, artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.

Jeszcze więcej propozycji i inspiracji w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora znajdziecie na stronach:

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Skontaktuj się z organizatorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt Akademia Cyfrowego Edukatora realizowany jest przez Edunews.pl i Microsoft.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie