TIK na lekcjach – jak zacząć?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jest wiele głosów krytykujących wprowadzenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) do pracy z dziećmi. Niektórzy uważają, że dzieci powinny uczyć się pisać, liczyć, rysować, wycinać, bawić się, a naukę z wykorzystaniem TIK można odłożyć na potem (niech sami się nauczą...). To raczej nie jest dobre rozwiązanie, o czym postaramy się powiedzieć podczas prezentowanego tu warsztatu online.fot. Fotolia.com

Dzisiaj rozpoczyna się w Warszawie konferencja INSPIRACJE 2014 – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą? Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy nauczyciela na wszystkich poziomach kształcenia będzie głównym tematem podczas wszystkich sesji i prezentacji. Każde wystąpienie zostanie sfilmowane, a film upublicznimy na stronach Edunews.pl. Ale zanim to nastąpi, polecamy obejrzenie warsztatu online pt. „TIK na lekcjach – jak zacząć?”. Znajdą w nim Państwo wiele użytecznych informacji, wprost do wykorzystania na zajęciach.

Uczniowie, czy tego chcemy czy nie, już korzystają z nowoczesnych technologii w swoich domach. Używają telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, odtwarzaczy multimedialnych i innych mediów, które ze specjalnym oprogramowaniem mają charakter informacyjno-komunikacyjny. To ich świat, w którym wzrastają i w którym czują się bardzo naturalnie.

Stosowanie narzędzi TIK pozwala nauczycielowi z łatwością zrealizować zapisy podstawy programowej. Nauka stanie się dla dzieci zabawą, przygodą. Będziemy w ciekawy sposób rozwijać w uczniach kreatywność, ciekawość, wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia, pracy w zespole. W natłoku codziennych informacji, które w niewiarygodnym tempie docierają do nas w każdej chwili, nauczymy dzieci ich filtrowania, oceny wiarygodności, krytycznego myślenia, by potrafiły je umiejętnie wykorzystać i powiązać z już zdobytymi. W nowoczesnym modelu szkoły to uczeń stoi w jej centrum. Przekaz, który dociera do ucznia, powinien być dostosowany do jego możliwości, stylu uczenia się, warunków.

Celem pierwszego szkolenia online - przygotowanego wspólnie przez Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych WSIP, grupę Superbelfrzy RP oraz Fundację Think! - jest przekonanie nauczycieli, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z technologiami edukacyjnymi, aby spróbowali skorzystać z bogatych zasobów narzędzi i multimediów, które dostępne są w internecie.

Zapraszamy!

Ponadto tutaj znajduje się link do prezitacji w Prezi, która stanowi oś warsztatu.

Nagrano w siedzibie WSiP w dniu 20.05.2014. Trenerki prowadzące szkolenie z grupy Superbelfrzy RP: Katarzyna Gorzędowska, Agnieszka Kubiak; koordynacja: Magdalena Bogusławska, ORKE; Marcin Polak, Fundacja Think!.

Film na licencji CC-BY-SA Unported 3.0 WSIP & Fundacja Think! i Superbelfrzy RP.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie