Smartfony podbijają uczelnie?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ict w edukacjiSmartfony zdobywają amerykańskie uczelnie. Cieszą się coraz większą popularnością wśród prowadzących zajęcia i studentów – jako narzędzie komunikowania się, ale także jako narzędzia służące nauce i ułatwiające studiowanie. Naukowcy z ośrodka badań nad edukacją Educause uważają, że mobilne narzędzia będą miały coraz większy wpływ na uczących i studiujących.
 
Wyniki sprzedaży i lawinowo rosnąca popularność zaawansowanych technologicznie telefonów komórkowych zwiastują przełom w mobilnej edukacji. Smartfony stają się wszechobecnymi narzędziami, które świetnie można wykorzystać w edukacji. Czy rok 2010 zapoczątkował epokę królowania smartfonów na uczelniach wyższych?

W 2009 r. na świecie sprzedano 173 miliony wielozadaniowych telefonów, zaś w 2010 r. około 270 milionów tych urządzeń (International Data Corporation, IDC). Prym wiodą tu takie marki jak iPhone i BlackBerry, ale silne są również HTC z modelami EVO 4G, w których zainstalowano najbardziej obiecujący zdaniem analityków system Android, czy Nokia ze swoimi modelami. IDC przewiduje 55% wzrost sprzedaży smarfonów w bieżącym roku akademickim.

Jakie ma to konsekwencje dla świata edukacji? Badania prowadzone wśród amerykańskich studentów przez naukowców z Instytutu Badań Mediów Mobilnych w Stanowym Uniwersytecie Ball w Muncie w stanie Indiana wykazały, że tylko w okresie od lutego 2009 do lipca 2010 odsetek studentów korzystających ze smartfonów wzrósł z 27% do 48%. Spośród tych, co korzystają ze smartfonów, 90% studentów używa ich, aby łączyć się z Internetem. Jak zauważa prof. Michael Hanley, kierujący badaniami, za rosnącym wykorzystaniem telefonów komórkowych na uczelni idzie popyt na e-czytniki, takie jak np. iPad Apple, który już w kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek zaczął być mocno wykorzystywany przez naukowców i studentów wielu uczelni.

„Smartfony stają się podstawowym narzędziem komunikowania się studentów i głównym narzędziem rozrywki. Studenci college’ów najszybciej adaptują nowe metody i narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej.“ – zauważył Hanley.

Z kolei z badań Centrum Badań Stosowanych ośrodka Educause wynika, że smartfony stają się narzędziami uniwersalnymi na uczelniach i jeśli tylko koszty korzystania z Internetu w telefonach będą niższe, uczelnie mogą stanąć przed koniecznością poważnego rozwinięcia nowego typu usług edukacyjnych i dostosowania wsparcia technicznego do potrzeb studentów. Badania przeprowadzono drogą internetową wśród studentów i kadry 103 uczelni amerykańskich. Wysoce prawdopodobne jest, że wdrożenie przez uczelnie nowych usług i serwisów edukacyjnych dla posiadaczy mobilnych urządzeń zachęci jeszcze więcej studentów do przestawienia się z laptopów na komputery noszone w kieszeniach i torebkach.

Wydaje się, że w Polsce jesteśmy jeszcze na dalekich peryferiach tego trendu. Smartfony są wprawdzie coraz popularniejsze na polskich uczelniach, ale nadal wykorzystywane są w ograniczonym stopniu jako narzędzie edukacji. Zresztą przygotowanie polskich uczelni wyższych na takie technologie jest praktycznie żadne. Nie ma rozwiniętych usług przeznaczonych dla użytkowników smartfonów, ani dopasowanych do możliwości telefonów zasobów, z których mogliby oni korzystać. Ale w ciągu kilku lat wszystko może się zmienić, bo również studenci w Polsce będą coraz bardziej mobilni i wymagający wyższej jakości usług edukacyjnych od swoich uczelni.
 
(Źródło: eCampusNews)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Irena
  To wszytko nieprawda . Skąd te wnioski?
 • Written by Agnieszka Chomicka Bosy
  Świetny, prawdziwy tekst. Dziękuję!
 • Written by Edward Łagowski
  Bardzo dziękuję za ten artykuł i zawarte w nim pomysły. Na pewno niektóre z nich zastosuję.
 • Written by Robert Raczyński
  Zainteresowanych tym wątkiem pozamerytorycznym zapraszam na swój blog, gdzie jak się zdaje, Pan Pawe...
 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie