Najlepsze blogi i wiki 2011

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edublog to platforma blogowa dedykowana szkołom, która zapoczątkowała w 2004 r. inicjatywę nagradzania najlepszych edukacyjnych witryn społecznościowych nagrodą Edublog Awards. Cel przyznawania nagród jest prosty – promować i demonstrować, w jaki sposób media społecznościowe mogą służyć edukacji na każdym z jego etapów.(C) Apple

Ważne, że nominować blog i zagłosować może każdy – tak więc konkurs ukazuje naprawdę wartościowe i mające już swoją widownię witryny edukacyjne (anglojęzyczne). Wśród nagrodzonych w 2011 pojawili się weterani tej nagrody, jak Rychard Byrne i jego Free Technology for Teachers w kategorii Najlepszy blog o edukacyjnych technologiach. Istnieje także kategoria Nowy blog edukacyjny – tu wśród zwycięzców znaleźli się akademicki nauczyciel matematyki (http://www.techwithintent.com/), logopeda ze szkoły podstawowej (http://speechroomnews.blogspot.com/) czy nauczycielka plastyki (http://drydenart.weebly.com/fugleblog.html).

Wejście na każdą z nagrodzonych stron przyprawia o zawrót głowy. Pomysłowość edukatorów w połączeniu z niezliczoną ilością programów, gier, wideo, podcastów – słowem z dobrodziejstwem nowych technologii i internetu – daje prawdziwą mieszankę wybuchową w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nagrodzone blogi dotyczą bardzo różnych dziedzin i etapów kształcenia. Wielu nauczycieli i wykładowców może podpatrzeć więc, w jaki sposób laureaci konkursu podnoszą efektywność i efektowność swoich zajęć.

Istnieje też kategoria na najlepsze bezpłatne narzędzie internetowe. W tym roku na pierwszym miejscu uplasował się ClustrMaps, który służy do stworzenia widżetu mapy, na której w czasie rzeczywistym pokazują się punkty oznaczające, z jakich krajów i miast pochodzą odwiedzający naszą stronę. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się bardzo popularne: Glogster i Edmodo. Ten pierwszy służy do tworzenia interaktywnych, łatwo edytowalnych i zabawnych plakatów online, drugi natomiast jest rodzajem serwisu społecznościowego ściśle dedykowanego szkołom, który służy do dzielenia się informacjami między nauczycielem, uczniem a rodzicem, wspólnego uczenia się, rozwiązywania quizów, przypominania o ważnych wydarzeniach.

Osobną kategorią nagród jest edukacyjna strona wiki. O tym, czym jest wiki, pisaliśmy w Edunews.pl już kilkakrotnie (zobacz Wiki w edukacji). W skrócie – jest to witryna internetowa, najczęściej bezpłatna, którą możemy w prosty sposób edytować samodzielnie lub z grupą osób. Bez trudu opublikujemy w niej linki, embedujemy filmy, kalendarze, prezentacje, stworzymy przestrzeń do wymiany opinii i współpracy. Ma ona zastosowanie zwłaszcza przy grupowych projektach, służyć też może nauczycielowi jako repozytorium materiałów, tekstów, źródeł z dziedziny wiedzy, której uczy. Największą zaletą wiki jest możliwość jej „rozrastania” się dzięki zapraszaniu do współredagowania kolejnych użytkowników, np. innych nauczycieli, studentów czy uczniów.

Wiki, która otrzymała w 2011 r. pierwsze miejsce, to dzieło angielskiego nauczyciela Martina Burretta - ICTmagic wiki. To imponujący i inspirujący zbiór zasobów dla ucznia i nauczyciela. Podsuwa on więcej pomysłów i narzędzi, niż bylibyśmy w stanie wypróbować i użyć, a jak pisze autor, wszystko zaczęło się od dzielenia się ulubionymi programami ze współpracownikami ze szkoły. Udostępnia on swoją wiki jako platformę pracy dla swoich uczniów – tworzą oni tematyczne podstrony, publikując filmy, historie, animacje, zeskanowane rysunki i zdjęcia.

Drugie miejsce zajęła wiki Roberta Maloya z Uniwersytetu Massachusetts Amherst. Jego zasoby dla nauczycieli historii zaczęły tworzyć się jako część zajęć ze studentami w 2006 roku. Następnie, według najlepszej tradycji wszystkich wielkich wiki, rosła dzięki połączonym wysiłkom uczniów profesora Maloya, we współpracy z wieloma nauczycielami wszystkich szczebli edukacji oraz studentów z całego świata. Powstała wiki bogata w informacje, multimedia i odnośniki dla wszystkich zainteresowanych nauczaniem lub nauką historii.

W nominacjach do nagrody znalazła się także wiki Educational – Blogging nauczycielki szkoły podstawowej, Lindy Yollis, która zachęca do prowadzenia blogów z uczniami (nota bene otrzymała ona nagrodę w kategorii Najbardziej wpływowy blog o tej samej tematyce). W witrynie znajdują się informacje dla początkujących i zaawansowanych w blogowaniu edukacyjnym. Dzięki filmikom, stworzonym wspólnie z uczniami, ukazuje ona korzyści z używania narzędzi społecznościowych. Dzieci tłumaczą, że uczą się pisania, czytania, komentowania, tworzenia zdjęć i filmów, zamieszczania multimediów na stronie, a także... geografii – korespondują bowiem z rówieśnikami z innych krajów. Jeśli więc ktoś szuka dobrego wzorca, jak używać blogów w swojej klasie, tu znajdzie rzetelny, praktyczny i przystępny tutorial.

Warto podpatrywać pracę zagranicznych nauczycieli, których największą pasją jest dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami z jak najszerszym gronem odbiorców. Zawsze można potem coś w Polsce podobnego rozpocząć. Oczywiście, jeśli znajdą się i u nas tacy prawdziwi entuzjaści edukacji.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie