Coraz częściej będziemy uczyć się online

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z zaprezentowanego podczas tegorocznej konferencji ISTE (International Society for Technology in Education) raportu konsorcjum Project Tomorrow i Blackboard „Learning in the 21st Century: 2011 Trends Update“ wynika, że edukacja szkolna ulegać będzie głębokim przeobrażeniom w kierunku edukacji mieszanej, z poważnym komponentem wirtualnym. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale zmiana nastąpi na pewno.PHOTO: SXC.HU

Badania, na których opiera się raport dotyczą społeczeństwa amerykańskiego, ale zważywszy, że technologie w podobny sposób dynamicznie rozwijają się na całym świecie, trendy wskazane przez analityków, może będzie odnosić również do sfery edukacji w innych krajach. Jak nie w tym momencie, to w niedalekiej perspektywie.

  • W Stanach Zjednoczonych trzy razy więcej uczniów ma w 2011 r. dostęp do zasobów edukacyjnych w sieci niż w 2007 r.
  • Ponad 40% uczniów wskazuje lekcje online jako ważną część ich doświadczeń edukacyjnych. Również rodzice przekonują się do tej formy edukacji swoich dzieci.
  • Coraz więcej nauczycieli zaczyna uczyć online. Kursy dla nauczycieli online cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej nauczycieli rozpoczyna swoją edukacyjną działalność w sieci, prowadząc blogi i własne strony internetowe, komunikując się i dzieląc wiedzą z uczniami.
  • Wraz z rozwojem edukacji online, coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości interakcji pomiędzy e-nauczycielem i e-uczniami, jakości kursów e-learning oraz ewaluacji postępów w edukacji online.

Na razie za edukacją online w większym stopniu opowiadają się sami uczniowie, co wynika z dorocznych badań SpeakUp realizowanych przez Project Tomorrow, ale należy odnotować fakt, że szybko rośnie również liczba rodziców i dyrektorów szkół, którzy popierają tę formę kształcenia.

„Kształcenie online się ciągle rozwija. Widzimy właśnie narodziny generacji w szkołach średnich, która domaga się edukacji online“ – mówi Julie Evans, dyrektor zarządzająca Project Tomorrow. „Ci uczniowie chcą uczyć się wirtualnie przełamując klasyczny paadygmat uczenia się i biorąc odpowiedzialność za własne uczenie się. Poszukują nowego, angażującego, spersonalizowanego i nastawionego na współpracę środowiska edukacyjnego.“

Badania SpeakUp są chyba największym na świecie zbiorem danych zebranych od uczniów. Pod koniec 2010 r. uczestniczyło w nich 379 tysięcy amerykańskich uczniów szkół podstawowych i średnich. Raport dostępny jest poprzez stronę Project Tomorrow.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych www.EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie