Uodpornij się na fake newsy z Fajnie, że wiesz!

fot. Stowarzyszenie Demagog

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stowarzyszenie Demagog przygotowało edukacyjną grę Fajnie, że wiesz (fajniezewiesz.pl), która uczy, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych w Internecie. Jest to kolejne działanie organizacji, którego celem jest nauka krytycznego myślenia już od najmłodszych lat.

Gra Fajnie, że wiesz to projekt zespołu Stowarzyszenia Demagog, dzięki któremu każdy może sprawdzić swoje umiejętności w rozpoznawaniu fake newsów w sieci. Pomysł stworzenia aplikacji narodził się podczas hackathonu Edukaton w Warszawie 16 lutego 2018. To wtedy zespół Stowarzyszenia stworzył proste narzędzie edukacyjne i postanowił go rozwijać, aby jeszcze bardziej skutecznie walczyć z fake newsami!

Czym jest fajniezewiesz.pl?

Aplikacja "Fajnie, że wiesz" to prosta gra, która powstała na bazie quizu. Użytkownicy muszą określić, czy coś jest prawdą czy fake newsem, na podstawie przykładowych informacji z sieci. Każda rozgrywka poprzedzona jest serią wskazówek, mających pomóc grającemu w rozpoznaniu i wskazaniu fałszywych informacji. Z nich dowiemy się np. dlaczego warto zwracać uwagę na logotyp i nazwę strony, na której opublikowano dany artykuł – te krótkie porady z łatwością można później wykorzystać w codziennym przeglądaniu Internetu.

Następnie gracz wybiera dziedzinę, w której chciałby przetestować swoje umiejętności: wiedza ogólna, rozrywka, zdrowie, nauka lub polityka. Pytania opierają się na prawdziwych przykładach fake newsów z ostatnich miesięcy. Znajdziemy wśród nich wiadomości dotyczące pandemii koronawirusa, szczepionek, Grety Thunberg, a nawet Blanki Lipińskiej i Maryli Rodowicz. Po zakończeniu zabawy i otrzymaniu wyniku gracz może sprawdzić, dlaczego dana informacja jest fake newsem lub prawdą – pod każdym z wyjaśnień znajduje się odnośnik do źródła oraz analizy przygotowanej przez zespół portalu demagog.org.pl, lub innego serwisu fact-checkingowego.

Grę można znaleźć pod adresem: https://fajniezewiesz.pl/

 

(Źródło: Stowarzyszenie Demagog)

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie