W Malborku o edukacji XXI wieku

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spis treści

projekty edukacyjneWystartował IV Ogólnopolski Festiwal Edukacyjny. Do Malborka przyjechali nauczyciele i edukatorzy z całej Polski aby zastanawiać się, jak zmienić tradycyjne formy edukacji w szerokopasmowe edustrady, na których zmieszczą się każdy styl uczenia i każdy uczeń, a także jak wykorzystywać nowe technologie edukacyjne dla poprawy jakości kształcenia.
 
Pierwszego dnia Festiwalu o nowoczesnej edukacji opowiadali Colin Rose (Uczenie się w XXI wieku), Dorota Dziamska (Edukacja przez ruch), Marek Szurawski (Efektywne uczenie się). Możliwości swojego portalu edukacyjnym z interaktywnymi zasobami dla nauczyciela prezentowali przedstawiciele Young Digital Planet. W sesji popołudniowej odbyło się 13 warsztatów edukacyjnych, zaś finałem pierwszego dnia było oglądanie kultowego filmu Alana Parkera „The Wall“, filmu, który zdaniem organizatorów festiwalu, powinna przynajmniej raz obejrzeć każda osoba zajmująca się edukacją.
 
projekty edukacyjne 
 
„4% najlepszych studentów w Chinach czy 6% w Indiach to już więcej niż populacja Polski. Żyjemy w czasach globalnej konkurencji intelektualnej.“ – powiedział Colin Rose podczas wykładu inaugurującego Festiwal. To wielkie wyzwanie dla nauczycieli i dla systemu edukacji, kształcącego pokolenia przyszłych pracowników.

Odwołując się do popularnej wśród internautów prezentacji Did you know? przypomniał, że dzisiejsi nauczyciele przygotowują swoich uczniów do zawodów, które jeszcze nie istnieją i w wykonywaniu których korzystanie z nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych będzie miało kluczowe znaczenie.

„Do tej pory mieliśmy do czynienia z modelem edukacji polegającym na przekazywaniu wiedzy do głów uczniów. Ale teraz wiedza i informacja jest wolna, w zasięgu klawiszy komputera. Zasoby wiedzy zostały uwolnione i musimy się nauczyć, co z tymi zasobami powinniśmy zrobić“ – powiedział Colin Rose. „Nie chodzi już o to, aby uczyć używać Google do zdobywania informacji – teraz musimy uczyć, jak używać informacji zdobytej za pomocą Google czy innych narzędzi.“

Informacji jest coraz więcej. Codziennie publikowanych jest na świecie 3000 książek. Wydania gazety codziennej z jednego tygodnia zawierają więcej informacji, niż XVIII wieczny człowiek zdobywał w ciągu swojego życia. Co to oznacza? „Prawdopodobne jest, że wiedza ucznia zdobyta w pierwszym roku edukacji w szkole średniej zdezaktualizuje się z chwilą zakończenia edukacji szkolnej.“ – zauważył Rose.
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie