Wiki lubi e-podręczniki

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przypominamy o konkursie „Wiki lubi e-podręczniki“ na opracowanie materiałów ilustracyjnych do cyfrowych podręczników, którego organizatorami są Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Zadaniem w konkursie jest stworzenie własnych materiałów, ale także zmodyfikowanie lub wyszukanie istniejących grafik na otwartych licencjach, które dostosowane będą do treści e-podręczników. Konkurs potrwa do końca sierpnia.fot. ORE

Ideą projektu, w ramach którego opracowywane są e-podręczniki jest ich udostepnienie w postaci otwartych zasobów edukacyjnych. Wszystkie treści i materiały wizualne zawarte w cyfrowych podręcznikach będą rozpowszechniane na tzw. wolnych licencjach. W praktyce oznacza to, że użytkownicy e-podręczników uzyskają prawo do ich swobodnego kopiowania, uzupełniania czy też publikowania pod warunkiem zachowania informacji o autorach. 

W oparciu o założenia wolności i otwartości e-podręczników zrodził się konkurs, którego efektem będzie powstanie bazy grafik, zdjęć, animacji czy filmów, które posłużą zespołom przygotowującym elektroniczne podręczniki do ich zilustrowania.

Wiki lubi e-podręczniki odbędzie się w 4 cyklach. W każdym cyklu do przygotowania i przesłania za pomocą specjalnego kreatora na stronie internetowej konkursu będą inne materiały ilustracyjne. Ich spis za każdym razem przygotują eksperci merytoryczni projektu.

Wśród listy kilkuset materiałów do opracowania lub wyszukania w ramach konkursu znajdą się ilustracje powiązane tematycznie z przedmiotami przyrodniczymi, językiem polskim, historią, informatyką i edukacją wczesnoszkolną. „Konkurs jest szansą dla uczestników na wygranie nagród pieniężnych z puli prawie osiemnastu tysięcy złotych, a dla nas na pozyskanie nowych materiałów na Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wolnych licencjach o potencjalnie wysokich walorach edukacyjnych“ – mówi Marlena Plebańska z Ośrodka Rozwoju Edukacji, p. o. koordynatora projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

Szczegółowe zasady udziału oraz regulamin konkursu Wiki lubi e-podręczniki znajduję się na oficjalnej stronie internetowej konkursu: http://wikiepodreczniki.pl. Poprzez stronę można także dokonać zgłoszenia prac konkursowych. Po zakończeniu każdego cyklu konkursu nagrodzonych zostanie troje uczestników z najwyższym dorobkiem punktowym, otrzymają oni odpowiednio: 2500 zł, 1400 zł i 500 zł.

Patronat nad konkursem objęła Koalicja Otwartej Edukacji – koalicja polskich organizacji wspierających ideę rozwijania i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych. Członkiem KOED jest m.in. Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

(Źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie