Przydatne e-portfolia

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjne XXI wiekuInternet stwarza wszystkim jego użytkownikom możliwość w zasadzie dowolnej prezentacji własnego dorobku intelektualnego i zawodowego. Jednym z przydatnych narzędzi są e-portfolia. Można je opisać jako wirtualne wizytówki, ogólnodostępne w sieci, stworzone dla każdego, kto może być zainteresowany naszą działalnością i zawodowym doświadczeniem.
W e-portfoliach tkwi olbrzymi potencjał, który może być wykorzystany zarówno w procesie edukacji, jak i w rozwoju zawodowym na rynku pracy.


Jednym z ciekawych projektów poświęconych e-portfoliom jest MOSEP - europejski projekt finansowany w ramach programu Leonardo da Vinci na lata 2006-2008 (Projekty Pilotazowe). Jego celem jest stworzenie zestawu narzedzi umozliwiajacych wykorzystanie ePortfolio w różnych kontekstach w celu wzmocnienia samooceny mlodych uczniów.

Jak zauważyli autorzy projektu, „możemy znaleźć wiele przykładów z obszaru kształcenia zawodowego pokazujących, jak e-portfolio pozwala jednostkom na zademonstrowanie tych krytycznych aspektów kompetencji w celu samorozwoju oraz prezentacji i certyfikacji.“

E-portfolia stwarzają następujące możliwości:
Archiwa
Uczeń czy pracownik może dokumentować osiągnięcia edukacyjne (kompetencje, wiedzę jawną i ukrytą) w postaci artefaktów, refleksji, opinii innych itp.
Prezentacje
Dana osoba decyduje o upublicznieniu swoich osiągnięć edukacyjnych w formie konkretnych dowodów na posiadanie kompetencji czy certyfikatów, dokonywanie refleksji itp.
Wykorzystanie
Dana osoba utrzymuje przez całe życie swoje e-portfolio i wykorzystuje je do rozwijania ogólnych i specyficznych kompetencji, dzielenia się informacjami w celu tworzenia społeczności, uzyskiwania informacji zwrotnej, uzyskiwania oceny własnych kompetencji, szukania pracy, zdobywania awansu itp.
Uczestniczące w projekcie MOSEP organizacje i instytucje edukacyjne zachęcają do szerszego wykorzystania tego narzędzia w szkołach oraz na uczelniach wyższych.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  "...informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające..." - Na co komu ministerstwo, które nie...
 • Written by Adam
  W 2012 roku MEN informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające e-nauczanie. Opracowano takż...
 • Written by Robert Raczyński
  Wszystkie głosy i konteksty, niezależnie od ich wartości merytorycznej, stają się jednakowo nieistot...
 • Written by Małgorzata
  Popieram w zupełności, decyzja w sprawie zawieszenia pracy szkoły z powodu Covid
  nie powinna spadać n...
 • Written by Anna Grąbczewska
  Dziękuję za komentarz! Pełna zgoda na uwagę o zaciekawianiu. Ważna jest kolejność działań (a w prakt...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie