Mapy myśli w 10 krokach (wersja 2016)

fot. Agata Baj

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dwadzieścia lat temu zafascynował mnie potencjał naszego mózgu – doskonałego „narzędzia” do uczenia się. Zaczęłam szukać książek o sposobach na uczenie się. Wtedy nie znalazłam ich wiele, w księgarniach nie było więcej niż dziesięć tytułów dotyczących efektywnego uczenia się. Jeden z nich okazała się prawdziwym skarbem – "Rusz głową" Tony Buzana. Potem "Mapy twoich myśli" tego samego autora. I tak się zaczęła moja wielka miłość do map myśli.

Jest wiele fascynujących rzeczy do poznawania, wiele książek do przeczytania… postanowiłam zatem przygotować taką wersję instant dla uczących się i uczących innych. W ten sposób w 2010 r. powstał mini komiks "Mapy Myśli w 10 krokach" - na czterech stronach przedstawione podstawowe zasady mapowania myśli, którego wersję filmową można zobaczyć w YouTube. Od tamtego czasu minęło kilka lat i nadal mnie zdumiewa użyteczność i zasięg tych kilku stron. Wiem, że znalazły się w paru książkach, że są polecane na zajęciach dla uczniów i studentów. Czasem też spotykam na szkoleniach osoby, które mówią: "O, ja znam Cię, znam twoje Mapy Myśli z internetu". Zatem pomysł z wersją instant był trafiony, polecam też po takiej przystawce wersją pełną, czyli książkę "Mapy twoich myśli".

A teraz właśnie powstała wersja 2016 tego filmiku. Dlaczego? Okazało się, że jest więcej możliwości. Mapowanie myśli, które wybrałam intuicyjnie, jako kreatywne narzędzie studiowania, łączące słowo i obraz, kolor i różnorodność… okazało się być częścią wielkiej rodziny myślenia wizualnego.

Myślenie wizualne (visual thinking) jest to wielki zbiór sposobów, technik przedstawiania myśli za pomocą słowa i obrazu. By przekonać się jak bogaty to świat wpisz w Google grafika lub poszukaj na Pinterest słowa klucze (więcej przykładów będzie w języku angielskim, u nas dziedzina ta dopiero się rozwija): visual thinking, sketchnoting, graphic recording. Część z tych terminów nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. Poszukaj też Mind Mapping, by zobaczyć bogactwo stylów mapowania myśli.

Poznając ten bogaty świat trików sketchnotingu postanowiłam stworzyć nowa wersją "Map Myśli w 10 krokach", nową, mam nadzieję lepszą i równie użyteczną. Oto nowy filmik do tej wersji:

Można też te grafiki wydrukować, powielać, dać uczniom do pokolorowania, by nadali swój indywidualny charakter tej wizualnej notatce. Tu można pobrać paczkę z plikami (ZIP).

Polecam także ebooka mojego autorstwa ("Mapy myśli. Poradnik dla osób uczących się"), w którym bardziej szczegółowo opisałam - z myślą o osobach uczących się - jak tworzyć krok po swoje mapy myśli. Można go znaleźć w sklepie Edustore.

Dobrego i owocnego ryślenia!

 

Notka o autorce: Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog. Absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli. Właścicielka marki eduBAJ, prowadzi grupę na facebook: MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting... Autorka poradnika „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się" oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w. Publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym Edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie