Multimedialne lekcje: muzyka Baroku

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fragmenty najbardziej znanych fug, oper i oratoriów. Biogramy największych kompozytorów epoki: Bacha, Haendla, Vivaldiego. Opis konstrukcji popularnych instrumentów. To wszystko w jednej, multimedialnej prezentacji, w ciągu dwóch kwadransów kompetentnie przedstawiającej muzykę baroku.fot. sxc.hu

Barok królował z muzyce przez półtora wieku. Wydał kompozytorów, których nazwiska są znane niemal w każdym zakątku Ziemi oraz przyniósł dzieła, które dziś potrafi zanucić prawie każdy.

Prezentacja, przygotowana dzięki aplikacji MAPPTIPE, przenosi nas kilka wieków wstecz, by przybliżyć najznamienitsze dzieła i kompozytorów. Te pierwsze można odsłuchać (fuga, opera, oratorium), tych drugich można zobaczyć (portrety) oraz o nich poczytać (biogramy). Co ważne, nie są to suche, encyklopedyczne notki – przynoszą wiele szczegółów i faktów, które pomogą uczniom w zapamiętaniu cech charakterystycznych tamtej epoki. Ot, choćby to, kiedy wykonywano oratoria, a kiedy opery, dlaczego francuski król sam chciał tańczyć w balecie i z czego robiono struny w instrumentach smyczkowych.

Najważniejsze jest jednak wykorzystanie w prezentacji materiałów wideo z najbardziej charakterystycznymi utworami. I tak na przykład jednej z najsławniejszych fug Jana Sebastiana Bacha (BWV 565) można wysłuchać, wczytując się jednocześnie w opis cech tego gatunku muzycznego. Co ważne, utwór w świetnym wykonaniu Hansa-Andre Stamma jest zaprezentowany w całości. I na pewno warto go wysłuchać od początku do końca – pozwoli do zrozumieć, jak wielki kompozytor w praktyce realizował teoretyczne założenia gatunku.

Podobnie jest w przypadku innych kompozytorów: Claudio Motneverdiego („Orfeusz”) Georga Friedricha Haendla („Mesjasz”), Antonio Vivaldiego („Cztery pory roku”). Tu co prawda przedstawiono fragmenty dzieł, ale na tyle charakterystyczne, że oddają styl wielkich twórców.

Nie do przecenienia jest także ostatni slajd – dla tych, którzy złapali barokowego bakcyla i zaczynają nucić np. „Cztery pory roku” lub „Alleluja”, jest przygotowany spis największych kompozytorów oraz ich dzieł. Jeśli z własnej woli sięgną do któregokolwiek z utworów, będzie to największa nagroda dla twórców tej bardzo interesującej i dynamicznej prezentacji.

Zobacz inne prezentacje przygotowane z wykorzystaniem narzędzia MAPPTIPE.

(Źródło: Edukator.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie