Jak zbadać fakturę powierzchni księżyca? Czy można stworzyć swoją własną chmurę? Co jest potrzebne do zrobienia bumerangu? Co to jest próżnia? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas 13. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, już 30 maja w godz. 11-20.00 na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.
Strona 1 z 2
Tę największą w Europie imprezę plenerową popularyzującą naukę co roku, w ciągu jednego dnia, odwiedza blisko 120 tys. osób. Podobnej liczby gości organizatorzy spodziewają się także w tym roku. W nawiązaniu do ogłoszenia przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii, hasłem tegorocznej imprezy jest: „Nauka wśród gwiazd”. Dlatego nie zabraknie pokazów i doświadczeń związanych z astronomią.
Na gości tegorocznego Pikniku Naukowego czeka wiele atrakcji. Będzie można zobaczyć niezwykłe wynalazki, fascynujące eksperymenty, najnowsze osiągnięcia nauki oraz około 1000 fantastycznych pokazów i prezentacji z całego świata, przybliżających zagadnienia naukowe w ciekawy i interaktywny sposób.
W 220 namiotach zaprezentuje się ponad 200 instytucji z 20 krajów świata, m.in. Polski, Chin, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Cypr, Hiszpania, Japonia i Norwegia, a gościem specjalnym w tym roku będą Czechy. Teren miasteczka namiotowego zajmie powierzchnię 40 000 m2. Najbardziej spektakularne pokazy będzie można oglądać na scenie na Rynku Nowego Miasta.
Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwi szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, nowością będzie Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów.
W Miasteczku Politechniki organizatorzy zaprezentują m.in., jak fotowoltaikę (pozyskiwanie elektryczności z energii słonecznej) można wykorzystać w urządzeniach domowych, np. w radiu czy wentylatorze. Atrakcją będą na pewno bezpilotowe statki latające, lewitująca kolejka magnetyczna oraz rekordowy pojazd Kropelka, który przejechał 409 kilometrów na jednym litrze paliwa.
W Wiosce Archeologicznej będzie można dowiedzieć się, jak starożytni wyobrażali sobie wszechświat, jak Rzymianie za czasów Cezara dzielili tydzień i jak nazywano dni tygodnia w czasach kiedy jeszcze nie było poniedziałku. Chętni przymierzą strój rzymski i porównają ze współczesnymi ubraniami, a także obejrzą rzymskich legionistów i wojowników barbarzyńskich „na żywo”. Amatorzy archeologii podwodnej będą mogli przymierzyć stój nurka i zobaczyć jak eksploruje się podwodne stanowisko archeologiczne.
Wioska Europejska będzie skupiać zagranicznych gości Pikniku. Nowością jest stanowisko Unii Europejskiej. Organizatorzy pokażą, jak zbudować most z pudełek, który się nie zawali, obliczą, ile możemy ważyć na innych planetach, zaproszą w wirtualną podróż po wszechświecie w specjalnym planetarium oraz zaprezentują samochód hybrydowy „Hydrogen 7”.
W Alei Kosmicznej będzie można obejrzeć z bliska meteoryty – tajemnicze pozaziemskie kamienie, przyjrzeć się Słońcu i innym gwiazdom za pomocą licznych teleskopów i lunet, poszukać planet spoza Układu Słonecznego, a także zobaczyć, jak wyglądał pierwszy spacer po Księżycu załogi Apollo 11. Uczestników Pikniku przyciągną także zawsze popularne wyścigi i pokazy walk robotów.
Uczestnicy, którzy zajrzą na Uliczkę Atomową dowiedzą się, czym jest promieniowanie kosmiczne i jaki wpływ wywiera ono na nasza planetę. Będzie można obejrzeć łaziki marsjańskie, a także… spróbować wytworzyć prąd z ziemniaka. W programie znajdzie się m.in. prezentacja studenckiego satelity PW SAT oraz projekt pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie w Polsce.
W Pawilonie Biologiczno-Medycznym będzie można zbudować własne DNA, a także poznać prawdę o złudzeniach optycznych i dowiedzieć się, co mózg ma z nimi wspólnego? Goście obejrzą mięsożerne rośliny, poznają prawdy i mity na temat nietoperzy, a także dowiedzą się, dlaczego niektóre bakterie świecą. Dużą atrakcją będzie prezentacja dotycząca zielonego białka fluorescencyjnego (GFP), za którego odkrycie przyznano w ubiegłym roku nagrodę Nobla.
Czytaj dalej...
Ostatnie komentarze
Bardzo dziękuję za cenny komentarz.
Jestem w pewnym sensie Pana "studentem" ...