Marlena Dietrich uczy niemieckiego

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Drama jest uznawana za jedną z najbardziej atrakcyjnych metod edukacyjnych. Właśnie na niej i na teatrze oparty jest nowatorski projekt nauczania języka niemieckiego z piosenkami Marleny Dietrich. The Blue Angel – zapożyczający nazwę z jednego z najgłośniejszych filmów z udziałem tej gwiazdy – to wymyślony w Polsce spektakl edukacyjno-artystyczny, który wnosi nową jakość do nauki języka i jest świetnym przykładem zastosowania edutainment w nauczaniu.(C) prodeutsch.pl

The Blue Angel to interaktywne przedstawienie edukacyjno-artystyczne mające na celu popularyzację języka niemieckiego oraz poszerzenie wiedzy z zakresu kultury, tradycji i zwyczajów krajów niemieckojęzycznych, jak również przełamywanie barier komunikacyjnych w tym języku.

Spektakl prezentuje historie życia słynnej niemieckiej aktorki w kontekście wydarzeń historycznych. Nauka języka niemieckiego odbywa się w sposób wykraczający poza ramy tradycyjnych form kształcenia językowego. W przedstawieniach teatralnych materiał dydaktyczny w formie piosenek prezentowany jest w języku polskim i niemieckim. Na ekranie znajdującym się na scenie wyświetlane są teksty utworów w języku oryginalnym. Podczas spektaklu lektorka języka niemieckiego, która wciela się w postać Marleny Dietrich porusza się pomiędzy widzami, widzowie zapraszani są na scenę i biorą czynny udział w spektaklu, śpiewając piosenki wraz z artystami. Dzięki temu, że granice pomiędzy sceną a widownią zacierają się, łamią się też bariery komunikacyjne. 

Inicjatorką projektu jest Marlena Uziębło, lektorka języka niemieckiego, która współtworzony projekt z profesjonalnymi muzykami. Projekt w aktywny sposób wspiera nauczycieli i osoby uczące się języka niemieckiego. Oparty na metodzie dramy motywuje uczniów, przynosząc im pozytywne doświadczenia w nauce języka niemieckiego. The Blue Angel opiera się na idei nauki poprzez zabawę oraz na interakcji z publicznością, dlatego jest dobrze  przyjmowany przez widownię. Projekt przyczynił się do zwiększenia zainteresowania językiem niemieckim w społeczności lokalnej (Siedlce i okolice), a także zmotywował młodzież do nauki tego jezyka. W przyszłości planowane jest zaangażowanie uczniów, którzy śpiewaliby piosenki razem z artystami biorącymi udział w spektaklu.

The Blue Angel został nagrodzony certyfikatem EUROPEAN LANGUAGE LABEL – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Więcej informacji na stronie www.prodeutsch.pl.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym) 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie