Tydzień dla Serca

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przez życieJuż po raz kolejny obchodzimy w Polsce - w tym roku w dniach 17-24 kwietnia - Tydzień dla Serca. A wszystko po to, aby zapobiegać chorobom układu krążenia, które zagrażają w największym stopniu naszemu życiu i zdrowiu. Upowszechnianie wiedzy o chorobach serca i profilaktyce może wpłynąć na zmianę naszych niewłaściwych nawyków.
 
Raport Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski (PDF) przygotowany w 2008 r. przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (d. Państwowy Instytut Higieny) wskazuje, że najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu krążenia (w 2006 r. 46% ogółu zgonów), co stawia nas w niechlubnej czołówce państw UE. W niemal wszystkich grupach wiekowych niepokój budzą również wysokie współczynniki hospitalizacji z powodu nadciśnienia tętniczego  oraz z powodu zawału serca w średnim i młodszym wieku. Niestety, patrząc na styl życia Polaków, można stwierdzić, że problemy stwarzamy sobie na własne życzenie.

W porównaniu z naszymi unijnymi sąsiadami palimy więcej papierosów. Jedna wypalona paczka dziennie czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z osobą niepalącą. Grozi nam epidemia otyłości, ponieważ stronimy od aktywności fizycznej, jemy bardzo mało owoców i warzyw, a dodatkowo towarzyszy nam stres.

Choroby układu krążenia są ze sobą wzajemnie powiązane. Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach. Miażdżyca, zwężając i usztywniając naczynia krwionośne powoduje wzrost ciśnienia. Jest też przyczyną poważnych chorób serca. Natomiast zawał serca jest najczęściej wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych oraz współistniejącego nadciśnienia, a patomechanizm udaru mózgu jest związany ze wzrostem ciśnienia w zmienionych miażdżycowo naczyniach mózgowych.
 
edukacja przez życie 

Choroba naczyń wieńcowych należy do najpowszechniejszych chorób serca. Jest wywoływana przez tzw. „zły” cholesterol typu LDL, który gromadzi się na ściankach naczyń wieńcowych. Stopniowo zwęża światła naczyń lub też blokuje dopływ krwi do serca. Ograniczony przepływ krwi wywołuje ból w klatce piersiowej - „dławienie w piersiach”, doprowadzając do zawału serca.
Początek choroby mogą sygnalizować nieznaczne zmiany określonych parametrów, dlatego regularna kontrola stanu zdrowia zapobiega przeoczeniu oznak nadciśnienia czy zaburzeń gospodarki lipidowej.

Celem Tygodnia dla Serca jest profilaktyka chorób serca, promowanie zdrowego stylu życia oraz odpowiedniej diety. Świadomość istniejących zagrożeń powinno skłonić nas do podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych.

Źródło: Female.pl

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie