Moda na bycie ekologicznym

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImagePopularność nagrodzonego w 2007 roku dwoma Oskarami filmu dokumentalnego „Niewygodna prawda” (prowadzonego przez Ala Gore’a), prezentującego globalne spojrzenie na istniejące zagrożenia dla środowiska naturalnego, spowodowało zmianę myślenia wielu firm o ekologii. Teraz po prostu wypada wszystko robić na „zielono”.

 

Dowodem na zmianę sposobu myślenia mogą być pro-ekologiczne serwisy internetowe, które utworzyły ostatnio dziennik The Washington Post oraz magazyn National Geographic. Oba wydawnictwa chcą wykorzystać lansowaną w mediach oraz w biznesie modę i jednocześnie przyciągnąć nowych czytelników i reklamodawców z firm, które stawiają na działania pro-ekologiczne.

Serwis Spring.com, który w maju 2007 r. uruchomił The Washington Post, skierowany jest do kobiet dbających o środowisko. W ciągu trzech tygodni ponad 100 tys. osób zaprenumerowało newsletter Spring.com. Serwis podzielony został na pięć kategorii tematycznych: żywność, moda, uroda, dom i styl życia. Każdy dział oprócz tekstów przygotowanych pod konsumentów zawiera wiele krótkich filmów wideo. W sekcji poświęconej pielęgnacji urody można obejrzeć prezentację pro-ekologicznego zabiegu manicure i pedicure, a w sekcji dotyczącej diety na odwiedzających stronę czeka pokaz gotowania potraw ze zdrowej żywności.

Image

Redaktorzy deklarują, że dziennie dodawać będą około sześciu artykułów promujących w sposób nienarzucający ekologiczny styl życia, albo „ekologię w wersji light". Nie chodzi więc o to, aby przytłoczyć odbiorcę poradami ekologicznymi. Jak zauważa Jeanie Pyun, redaktor naczelna serwisu - Naszą grupą docelową jest 95 proc. osób, które pragną być w 5 proc. pro-ekologiczne, a nie 5 proc. ludzi, którzy pragną być pro-ekologiczni w 95 proc. Zaletą serwisu jest więc jego powszechny odbiorca – co przekonuje reklamodawców do zamieszczania w nim reklam.

Na podobny pomysł wpadło Towarzystwo National Geographic, które w związku z przejęciem witryny TheGreenGuide.com uruchomiło serwis Green.NationalGeographic.com. Znajdzie się w nim ponad 2 tys. wiadomości dotyczących środowiska naturalnego, nie tylko w formie opracowań tematycznych i porad, ale również filmów instruktażowych dotyczących działań przyjaznych środowisku.

Image

Analitycy znanej firmy badawczej Forrester Research przewidują, że w najbliższych latach liczba firm reklamujących swoje produkty pro-ekologiczne gwałtownie wzrośnie. Ich zdaniem rynek ekologiczny znajduje się na szczycie listy nowych rynków, w które warto inwestować.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie