Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Bank Polski we współpracy z Policją przygotował kampanię informacyjną „Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu pieniężnego w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Bank centralny chce przypomnieć Polakom, a kibiców i turystów z zagranicy zaznajomić, z wizerunkami i zabezpieczeniami polskich banknotów. Informuje także o zasadach bezpiecznego korzystania z kart płatniczych i bankomatów – wszystko po to, aby pomóc kibicom ustrzec się przed oszustwami.(C) NBP

Akcja prowadzona jest przez cały czerwiec we wszystkich miastach zaangażowanych w organizację turnieju – w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu oraz Krakowie, a także na przejściach granicznych, portach lotniczych i dworcach kolejowych.   

Podczas turnieju Euro 2012 Polskę odwiedzi nawet milion kibiców. Prawie połowa z nich zostanie w naszym kraju dłużej niż jeden dzień. Razem z kibicami będą „podróżowały” ich pieniądze – zarówno gotówka, jak i karty płatnicze. Jak zatem rozpoznać fałszywe banknoty i nie dać się oszukać podczas dokonywania płatności? W tym pomoże kibicom Policja i emitent polskiego pieniądza – Narodowy Bank Polski.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano materiały informacyjne w formie ulotek i broszur, które będą dystrybuowane na przejściach granicznych, lotniskach oraz dworcach. Ponad 500 000 ulotek trafiło do miast, w których odbędą się rozgrywki, a kolejnych 50 000 do piłkarskich stref kibica, tzw. FanCampów. Informacje o zabezpieczeniach banknotów dystrybuowane są również przez wiodące sieci handlowe zlokalizowane w pobliżu boisk i miasteczek piłkarskich. Policja rozprowadza ulotki na stadionach, w autobusach przewożących kibiców, a także w komisariatach.

Wszystkie publikacje – zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej – przygotowano w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Informacje te znalazły się również w pakietach dla wolontariuszy oraz przedstawicieli służb mundurowych przygotowanych specjalnie na Euro 2012 przez organizatora mistrzostw – spółkę PL.2012.  

Kluczowe informacje o działaniach NBP i Policji znajdują się również na stronie internetowej kampanii www.nbp.pl/BezpiecznePieniadze, z której będzie można pobrać aplikację multimedialną prezentującą zabezpieczenia polskich pieniędzy wraz z filmem instruktażowym.

Aplikację można pobrać bezpłatnie na urządzenie mobilne (np. telefon lub tablet), w jednej z wybranych wersji językowych. O kampanii oraz aplikacji informują na swoich stronach internetowych także partnerzy wspierający akcję NBP i Policji: Służba Celna, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz PKP.

Prezentacja edukacyjna (PDF)

Ulotka do pobrania (PDF)

(Źródło: NBP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Dawid
  Fajne, bardzo fajne i następne z którego nic nie wyniknie, Może jakaś eksperymentalna szkoła o które...
 • Written by Robert Raczyński
  Mamy zbyt dużo wytycznych  
  - dodałbym jeszcze, że te wytyczne, choć niesprawdzalna jest ich reali...
 • Written by Robert Raczyński
  Nie jestem pewien czy mówimy o tym samym. Ludzie odczuwają lęk przed tym rodzajem myślenia bo od naj...
 • Written by Lech
  Problem nie jest akademicki, jest niesłychanie realny. Kluczowy dla kształcenia w dziedzinie nauk śc...
 • Written by Robert Raczyński
  Fizycznie jest zupełnie obojętne, bo nie ma i nie może być zgody w kwestii treści nauczania - proble...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie