Zainspirowane, czyli jak rozsiewają się dobre pomysły

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zainspiruj się i (dalej) zmieniaj - kiedy przeczytałam hasło przewodnie tegorocznej konferencji Inspir@cje Wczesnoszkolne, w mojej głowie od razu pojawił się obraz Sówci, małej, filcowej maskotki, którą uszyła dla mnie Jola Okuniewska (nauczycielka z Olsztyna, finalistka konkursu Global Teacher Prize, edukacyjny guru wielu nauczycieli wczesnoszkolnych). Kiedy sówka trafiła w moje ręce, pomyślałam, że tak wyjątkowy prezent, zasługuje na specjalne potraktowanie. W ten sposób kilka lat temu zrodził się pomysł stworzenia „Sówkowej Księgi Opowieści”. Co z tego wynikło?

Sówcia zamieszkała na stałe w mojej klasie. Co kilka dni, inny uczeń zabiera ją do domu i opisuje w księdze, jak spędzają razem czas. Wpisy tworzone są z perspektywy Sówci, tak więc „Sówkowa Księga Opowieści” to rodzaj pamiętnika naszej maskotki. Księga opowieści, nie jest moim autorskim pomysłem, jednak forma jego realizacji i to co zadziało się w mojej klasie, doskonale pokazuje, jak rozsiewają się dobre pomysły i jak niespodziewane owoce mogą przynieść.

Projekt realizuję od 2017 roku. Obecnie powstaje trzeci tom księgi, a sówkowa rodzina znacznie się powiększyła, ponieważ dzieci zaczęły szyć własne maskotki, które teraz razem podróżują.

Przekonałam się, że dzięki udziałowi w projekcie, uczniowie rozwijają swoją kreatywność i empatię, uczą się odpowiedzialności, planowania i zarządzania czasem, edukują siebie nawzajem, doskonalą umiejętność pisania dłuższych, spójnych wypowiedzi, ćwiczą ortografię. Okazało się, że Sówkowa Księga Opowieści to również doskonałe źródło informacji o uczniach. Dzieci opisują w niej w jaki sposób spędzają wolny czas, z kim się spotykają, jakie uprawiają hobby i jakie są ich zainteresowania. Często bardzo szczerze piszą o ważnych dla siebie sprawach, problemach i radościach.

Zachęcam do wysłuchania mojego wystąpienia w ramach konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023, poznania Sówci i jej księgi opowieści:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Monika Walkowiak jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim. Prowadzi również indywidualne zajęcia terapeutyczne, pełni funkcję przewodniczącej zespołu samokształceniowego nauczycieli klas 0-3 i świetlicy. Trenerka i mentorka w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. Należy do społeczności Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy Mini. W wolnych chwilach wolontariuszka w stowarzyszeniu Matuzalki.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

W dziale "powody" dodałbym jeszcze punkt o tym,że jak ktoś dużo gada, to rośnie procent gadania bez ...
Stanisław napisał/a komentarz do Czym więcej mówisz, tym mniej cię słuchają
Mówienie jest łatwiejsze niż organizowanie aktywności innych, w tym uczniów. Dlatego tak łatwo wpada...
Wspomnienie w początku lat 90-tych. W gazecie (chyba "Dziennik Polski") był zamieszczony artykuł o t...
Ppp napisał/a komentarz do Jak (nie) dokształcają się Polacy?
Odpowiedziałbym "tak - dawniej", jeśli chodzi o udział w kursie. Warto jednak zauważyć, że jak ktoś ...
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Ja się popytam, jak będą się czuły dzieci, które ten niesluchajacy nikogo i chodzący po klasie zaczn...
Świetny sposób uczenia dorosłości, odpowiedzialności i współpracy - bez osądzania, bez wzbudzania po...
A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie