Teatr dla Najnajów

fot. Ewa Kempska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Teatr dla Najnajów jak sama nazwa mówi przeznaczony jest dla naj, naj młodszych widzów. Zwykle od 6 miesiąca życia do ok. 3 roku życia. Granica wieku jest dość płynna i wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka oraz od reżysera i scenariusza spektaklu. Jedno jest pewne- spektakl dla 6 -letniego widza nie może być łatwy w odbiorze dla widza 2 – letniego. A wszystko wynika ze zróżnicowanego rozwoju dziecka, jak i jego potrzeb rozwojowych.

Najnaje są wymagającymi widzami. I trudno przewidzieć ich reakcję na poszczególne sceny spektaklu. Na te same dźwięki mogą dzieci reagować zupełnie inaczej- jednych zaciekawią i przykłują ich uwagę, innych zupełnie odwrotnie- mogą przestraszyć i wywołać płacz.

Mocne światło, czy raczej stonowane? Podobnie i w tym przypadku sprawa jest indywidualna i zróżnicowana. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji widzów. Dzieci 2,5-letnie inaczej będą reagowały niż dzieci roczne.

Pewne jest natomiast, że sam scenariusz musi być rytmiczny i językowo zrozumiały dla widza. Natomiast sama jego tematyka-bliska dziecku.

Najnajowe spektakle to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Kameralne, czyli maksymalnie do 25 dzieci. Poduszkowe- bo widzowie siedzą na podłodze. Sam spektakl powinien przybrać charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić, skupić uwagę młodego widza.

Fabuła spektaklu nie jest tak oczywista i jednoznaczna jak dla nieco starszych widzów, co znów jest podyktowane wiekiem rozwojowym dzieci.

Ważnym i nieodzownym elementem kończącym spektakle najnajowe oprócz interakcji z widzem jest krótka, ale jednak wspólna zabawa na scenie z aktorami kończąca całość spotkania. Najnajowe przedstawienia dla jednych są widowiskami, dla drugich to spektakle teatralne. Jakkolwiek je nazwiemy, jest to z pewnością pierwsze wejście młodego widza w niezwykły świat teatru. Zawsze warto w nich też zachować pewne ramy, jakim cechuje się każdy spektakl dla nieco starszych już widzów- zapowiedź, końcowe ukłony aktorów i pożegnanie z widzem.

Teatr najnajowy jest stosunkowo młodym teatrem, jednak warto rozejrzeć się czy w pobliżu miejscowości, w której mieszkamy są one dostępne. Bardzo serdecznie zachęcam rodziców i wszystkich miłośników teatru do pójścia ze swoimi Najnajami na tego typu wydarzenie. Zapewniam, że żadne dziecko nie jest zbyt miałe by brać w nim udział. Dlaczego? Bo są one przygotowane z myślą o najmłodszych i warto by dzieci od najmłodszych lat obcowały z kulturą wysoką!

 

Ewa Kempska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży z dyplomem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Wydział zamiejscowy we Wrocławiu). Ukończyła m.in. Terapię przez sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie, Pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Terapię zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z dziećmi i młodzieżą. Założycielka szkolnej grupy teatralnej „Turlicki”, którą prowadzi od 2002 r. przygotowując spektakle teatralne, jak i warsztaty. Należy do grupy Superbelfrzy RP. Pracuje w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Skupnia–Florka w Gliczarowie Górnym - szkole na najwyższym poziomie - bo… najwyżej położonej n. p. m. w Polsce. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmieniony przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wspomnienie w początku lat 90-tych. W gazecie (chyba "Dziennik Polski") był zamieszczony artykuł o t...
Ppp napisał/a komentarz do Jak (nie) dokształcają się Polacy?
Odpowiedziałbym "tak - dawniej", jeśli chodzi o udział w kursie. Warto jednak zauważyć, że jak ktoś ...
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Ja się popytam, jak będą się czuły dzieci, które ten niesluchajacy nikogo i chodzący po klasie zaczn...
Świetny sposób uczenia dorosłości, odpowiedzialności i współpracy - bez osądzania, bez wzbudzania po...
A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...
Obawiam się, że to może się często zmienić w atak 2:1 lub 3:1 - kiedy rodzice wezmą stronę dziecka (...
To się nazywa "zimny telefon" - metoda marketingowa polegająca na dzwonieniu do losowych ludzi, nie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie