Szkoły publiczne zabijają kreatywność narzucając wszystkim uczniom jeden styl uczenia się. Nie powinniśmy na to pozwalać, ponieważ każdy uczeń jest inny i uczy się w odmienny sposób. Szkoła to nie fabryka, która ma produkować absolwentów. Na to jedno z najbardziej istotnych zaniedbań publicznej edukacji zwraca uwagę Sir Ken Robinson podczas TEDTalks.
Dzięki Mindblowing.pl możemy już obejrzeć z polskimi napisami wystąpienie Kena Robinsona na konferencji TEDTalks w 2006 r. Warto poświęcić te niecałe 20 minut aby obejrzeć dwa filmy dokumentujące wystąpienie świetnego mówcy, który potrafi celnie i dowcipnie krytykować wady systemu oświaty wymyślonego jeszcze w XIX wieku.
Robinson zwraca uwagę na różne style uczenia się i indywidualne preferencje ucznia. Podkreśla, że niestety na całym świecie żyją miliony wybitnie utalentowanych osób, które nie rozwinęły swóich talentów właśnie z powodu niewłaściwej i niedopasowanej do ich osobistych preferencji edukacji szkolnej.
i druga część wystąpienia:
TEDTalks (TED to akronim od Technology, Entertainment, Design) to jeden z najciekawszych cykli międzynarodowych konferencji, który zapoczątkowany został w 1984 r. Celem konferencji jest zebranie w jednym miejscu najbardziej kreatywnych umysłów świata, aby mogli oni - dzieląc się swoją życiową wiedzą – pogłębiać rozumienie problemów rozwoju cywilizacyjnego i inspirować społeczność światową do działań zmieniających świat.
Sir Ken Robinson jest światowej sławy autorytetem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacji i kapitału ludzkiego. Współpracuje z rządami wielu państw Europy i Azji, instytucjami międzynarodowymi, największymi firmami świata z rankingu Fortune 500, fundacjami, stowarzyszeniami i instytucjami kulturalnymi.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)
Ostatnie komentarze
Twoje zaniepokojenie wywołał komentarz Michał...