Wakacje powinny sprzyjać edukacyjnym przemyśleniom, zwłaszcza wśród tych, którzy przez okrągły rok zajmują się uczeniem („orką na ugorze“?). Pewnie nie wszyscy będą chcieli poświęcić zbyt wiele czasu latem na myślenie o tym, co będzie po wakacjach, ale z całą pewnością pewne refleksje po minionym roku szkolnym się pojawią. Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia Sir Kena Robinsona z kwietniowej sesji TED Talks Education.
Do wystąpień Robinsona zawsze warto powracać, nawet, jeśli kontekst jego wypowiedzi dotyczy tak odległych krajów, jak Stany Zjednoczone. Innej kultury, innego języka, innego potencjału gospodarczego i kulturowego, nie wspominając o technologicznym. A jednak coś z jego wystąpień płynie także i do nas, z prostej przyczyny – na edukację krajową oddziałowują na całym świecie te same czynniki globalne. Możemy wyciągać wnioski także z debaty edukacyjnej, która toczy się za Atlantykiem. Dla nas w Polsce jest w niej niesłychanie wiele ważnych wniosków. Posłuchajmy:
Mimo wakacji nie zapominajmy o edukacji. Wakacje miną, a my i tak wrócimy do edukacyjnej rzeczywistości. Musimy myśleć o tym, jak ją zmienić. Może Ken Robinson zainspiruje nas do zmiany, zwłaszcza tej oddolnej, we własnej klasie?
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)
Ostatnie komentarze