Czego nas nie nauczył COVID?

fot. Fundacja Think!

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

27 września, drugiego dnia Inspiracji 2020, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dziś ta liczba brzmi jak wspomnienie starych, dobrych czasów, a prezentacja Lecha Wikaryjczyka pt. „Czego nas nie nauczył COVID?”, mimo że prowadzona w lekko ironicznym tonie, okazała się trafna i smutną predykcją tego co nas czekało w kolejnym miesiącu*.

Z drugiej strony wykład napawał optymizmem, Lech pokazał, że wystarczy zmiana punktu siedzenia i prowadzonej narracji, by zobaczyć jak wiele dla edukacji udało się zrobić w pierwszych 3 kwartałach feralnego roku 2020. Studium pozytywnych przypadków jest z pewnością czymś czego nam dziś brakuje, podobnie jak wskazanie, że wbrew panującej opinii szklanka jest do połowy pełna. Dyrektor marketingu Learnetic SA wskazał kilka przykładów, które pozwalają na nowo uwierzyć w moc uczniów, nauczycieli, inicjatyw proedukacyjnych i technologii, które mogą w realny sposób pomóc nam w nauce zdalnej.

Znane powiedzenie "mądry Polak po szkodzie" niestety potwierdza się nad wyraz często. Kiedy wreszcie zaczniemy słuchać ekspertów a nie pseudoznawców i hosztaplerów? Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia:

*Warto zwrócić na to uwagę szczególnie przez pryzmat obecnej narracji, jakoby nie dało przewidzieć się siły rażenia drugiej fali pandemii – Lech (z wykształcenia socjolog) na początku swojego wystąpienia przywołał statystyki i artykuły dotyczące Izraela, które jasno wskazywały, że do zamknięcia szkół, a potem kraju, dojść po prostu musi.

I jeszcze skecznotka autorstwa @BelfryBazgrolą:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2020 odbyła się w formule hybrydowej w dniach 26-27 września w Warszawie i Internecie.

Organizatorzy: Edunews.plThink Global sp. z o.o. oraz Fundacja Think!

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP

Organizacja konferencji była możliwa dzięki zaangażowaniu Partnerów:

Patronat medialny: Głos NauczycielskiWokół szkoły

W 2020 roku zorganizowaliśmy INSPIR@CJE już po raz ósmy (zaczęliśmy w 2013 - a tutaj znajdziecie pewien manifest, dlaczego je organizujemy).

Zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu!

 

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie