Tablica

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z cyklu "45 minut": piszący na tablicy nauczyciel jest nauczycielem nieprzygotowanym do lekcji. Nauczyciel pisząc na tablicy odwraca się do uczniów plecami i często jeszcze mówi w tym czasie – do tablicy. Zapisy nauczyciela powinny być przygotowane w formie prezentacji klasycznych i multimedialnych lub kart pracy i kserokopii, a dziś na ekranach komputerów lub tablic multimedialnych. Tych urządzeń też nie powinien obsługiwać nauczyciel.Cykl felietonów "45 minut" Aleksandra Lubiny

Tablica jest miejscem pracy ucznia. To uczeń powinien ćwiczyć pismo i wizualizację tematu lekcyjnego, aby tak wspomagać i rozwijać swoją pamięć (ciała). Nauczyciel w tym czasie korzysta z możliwości obserwowanie procesu lekcyjnego z dogodnego obserwacji całego zespołu uczniowskiego.

Po zakończeniu zapisu uczniowie muszą zrobić kilka kroków do tyłu i sprawdzić jego czytelność oraz poprawność. Widząc całą tablicę o wiele łatwiej wykonać im te czynności.

W mojej klasie dysponuję trzema tablicami (każda ma trzy skrzydła) równocześnie może przy nich pracować od 3 do 27 uczniów. Wykonują te same podobne lub całkowicie odmienne zadania. Podczas pracy obserwują proces uczenia się i jego wyniki na sąsiednich tablicach, poprawiają, zmieniają swoje produkty – ucząc się od siebie wzajemnie. Współpracują i pomagają sobie z wykluczeniem komunikatów „ty”, prześmiewania, drwienia i krytykanctwa. Nie dopuszczają do rozpowszechnienia się kultury błędu. Zapisy fotografują i przesyłają sobie wzajemnie. Czasem przesyłają je nauczycielowi, czasem swoją pocztę, a czasem na stronę pocztę Zdarza się, że sporządzają w domu notatkę komputerową, którą także się dzielą.

To rozwiązania podnoszą wskaźniki ergonomii i eficjencji lekcji na poziomie zarówno dydaktyki jak i wychowania. Po trzech latach gimnazjum uczniowie i uczennice piszą na tablicy czytelnie i tablicy się nie boją.

 Aleksander Lubina – nauczyciel języka niemieckiego w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, 20 lat doradca i konsultant, 10 lat w komisjach ds. awansu zawodowego nauczycieli, pracował 9 lat w szkołach podstawowych, 10 lat w gimnazjach, 13 lat w liceach, 6 lat na uniwersytecie. Autor skryptów, poradników, śpiewnika – publicysta, pisarz, poeta. Przykłady z praktyki autora na stronie Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...
Obawiam się, że to może się często zmienić w atak 2:1 lub 3:1 - kiedy rodzice wezmą stronę dziecka (...
To się nazywa "zimny telefon" - metoda marketingowa polegająca na dzwonieniu do losowych ludzi, nie ...
Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie