Studenci doceniają Internet w nauce

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageBadania przeprowadzone wśród amerykańskich studentów przez firmę Houghton Mifflin przyniosły dane dotyczące wykorzystania Internetu w procesie edukacji na uczelniach wyższych. 59% studentów potwierdza, że korzysta regularnie z narzędzi internetowych, które umożliwiają im bezpośrednie śledzenie programu nauczania i przygotowują do egzaminów.

 

W opinii badanych osób Internet jest dla nich znaczącą pomocą w wyszukiwaniu informacji i zdobywaniu wiedzy, nie zaś narzędziem odciągającym od nauki. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania Internetu w powiązaniu z programem studiów (78% respondentów) jest korzystanie z różnych form testów przygotowujących do prac zaliczeniowych i egzaminów. Niemal taką samą popularnością cieszą się kursy online, które odnoszą się do materiału opisanego w obowiązujących podręcznikach – korzysta z nich 2/3 osób objętych badaniem. Na dalszych miejscach znalazły się materiały video (29%), konsultacje online z wykładowcą (24%) oraz wspólne studiowanie online (16%).

Kolejnym narzędziem cyfrowym, które zyskuje na popularności są e-książki. Ponad 1/3 badanych studentów przyznała, że rozważa zakupienie elektronicznej wersji podręcznika. Ciekawe, że studenci wysoko oceniają wartość podręcznika, obojętnie czy w papierowej, czy elektronicznej formie. Ponad 2/3 respondentów przyznało, że posiadanie właściwych podręczników pozwala im zdobyć lepsze oceny, zaś dla 75% cena podręcznika nie jest żadną barierą.

Narzędzia do nauki online to nowe źródła wiedzy, z których korzyści odnoszą współcześni „cyfrowi” studenci, a z których nie miały możliwości korzystać poprzednie generacje studentów. Zauważalny jest trend, w którym studenci wykorzystują w nauce narzędzia internetowe równolegle z wersjami papierowymi podręczników – zauważa nadzorująca badanie Katie Rose z Houghton Mifflin.

Wyniki amerykańskie pokazują pewien trend, z którym zaczynają się mierzyć także uczelnie polskie. Coraz więcej studentów chce korzystać z Internetu i coraz chętniej poszukują możliwości jego wykorzystania do celów związanych z nauką. W badaniach realizowanych na Akademii Częstochowskiej w 2004 r. wykorzystanie Internetu w nauce – polegające głównie na wyszukiwaniu informacji potrzebnych na studiach - deklarowało 61% studentów. Wydaje się, że na razie wspomaganie procesu nauczania akademickiego narzędziami internetowymi nie jest zbyt popularne w Polsce, ale z pewnością wraz z rozwojem rynku edukacji pojawiać się będzie coraz więcej atrakcyjnych propozycji do studiowania online.

Wyniki amerykańskich badań dostępne są na stronie internetowej itsasurvey.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie