Młodzi uczniowie w sieci

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyJak wynika z analizy eKid przeprowadzonej przez firmę PBI na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius, Internet mocno zaznacza swoją obecność w życiu uczniów. Dorasta pokolenie użytkowników, którzy bez Internetu nie wyobrażają sobie życia. Co robią dzieci w wieku szkolnym w Internecie, jak często korzystają z sieci i do czego ją wykorzystują?
 
Z opracowania PBI wynika, że 13% polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia, z czego 7% to uczniowie szkół podstawowych, zaś 4% - młodzież gimnazjalna.
 
eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie
 
Wśród najmłodszych internautów (7-12 lat), większość – 58% - stanowią chłopcy.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Uzyskane z Megapanelu dane wskazują, że Internet na dobre zagościł w życiu młodych użytkowników. Im starsze dzieci, tym częściej spędzają czas przed ekranem komputera. Na przykład, 2/3 internautów w wieku gimnazjalnym korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Sieć, dla najmłodszych internautów, to przede wszystkim źródło informacji o kulturze i rozrywce, nowych technologiach, codziennych wydarzeniach. Choć należy również zaznaczyć, że zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści sięgają do internetu, by wyszukiwać interesujące ich informacje o tematyce edukacyjnej – edukacja jest w pierwszej 10-tce najważniejszych tematów dla dzieci.

eKid - badania aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie

Ważne są dla dzieci i nastolatków serwisy społecznościowe, na które zagląda ponad 90% badanych. 56% internautów w wieku poniżej 13 lat podtrzymuje kontakty ze znajomymi dzięki Naszej Klasie, a 36% za pośrednictwem Facebooka.

Jak można się było spodziewać, młodzi internauci odwiedzają w sieci również strony o treści dla nich nieodpowiedniej. Okazuje się, że co czwarty internauta (27%) w wieku do 12 lat zajrzał na przynajmniej jedną witrynę o charakterze erotycznym (w grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi 42%).

eKid PBI to opracowanie pokazujące aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie. Dane pochodzą z cyklicznego badania Megapanel PBI/Gemius realizowanego od 2005 roku na zlecenie PBI przez firmę Gemius. Analiza eKid, która powstała we współpracy z Fundacją Kidprotect.pl, będzie publikowana co pół roku.

(Źródło: Fundacja Kidprotect.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie