Korepetycje trzymają się mocno

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyWarto wrócić do publikowanej we wrześniu edycji 2010 raportu portalu Ekorki.pl nt. rynku korepetycji w Polsce. Korepetycje cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością, a świadczenie tych usług edukacyjnych stanowi źródło utrzymania naprawdę wielkiej rzeszy osób (tak naprawdę do końca niepoliczalnej, ze względu na istnienie tzw. szarej strefy).
 
Popularność korepetycji jest pośrednio dowodem, że poziom nauczania w szkołach i uczelniach pozostawia wiele do życzenia. W najbliższych latach popularność korepetycji raczej nie spadnie – w końcu jakoś uczniowie i studenci muszą jednak uzupełniać wiedzę, której nie potrafią (nie mogą?) zdobyć w szkole i na uczelni. Niestety, sytuacja ta nie zmienia się od wielu lat. System kształcenia w naszym kraju jest tak skonstruowany, że zawsze w każdej klasie znajdzie się spora grupa uczniów, którzy z różnych przyczyn (często np. preferencji odmiennych stylów uczenia niż wyznawanych przez nauczycieli) - nie będą w stanie zrozumieć danego materiału, a tym samym spełnić wymagań stawianych na egzaminach.
 
Ekorki.pl to jedna z największych i najpopularniejszych w Polsce platforma stworzona dla korepetytorów oraz osób dokształcających się. Obecnie serwis skupia 32.000 korepetytorów reprezentujących 128 przedmiotów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal od lat udzielanie korepetycji stanowi domenę Pań. Kobiety to 68% ogółu korepetytorów zarejestrowanych w serwisie. Od kilku lat autorzy raportu zauważają wzrost wieku korepetytorów. Jeszcze w zeszłym roku odsetek osób uczących w wieku do 25 roku życia stanowił 41% ogółu. W 2010 roku liczba ta spadła o 10%. Rośnie natomiast liczba korepetytorów w wieku od 25 do 30 lat. Teraz to ponad 45% populacji. Kosztem najmłodszych nauczycieli zwiększyła się także liczba korepetytorów w wieku między 30 a 40 rokiem życia z 13,5 % przed rokiem do 17,5% obecnie.
 
badania i analizy
 
Nieprzerwanie od sześciu lat największą popularnością wśród dokształcających się cieszy się język angielski. Nauczycieli tej dziedziny szukało aż 21,5% użytkowników serwisu. W czołówce najpopularniejszych przedmiotów znajdują się głównie przedmioty ścisłe oraz języki. Podobnie jak przed rokiem drugie miejsce zajmuje matematyka – 17%. Na kolejnych pozycjach znalazł się język niemiecki, chemia, fizyka i język polski – ponad 5% zainteresowanie. 
 
badania i analizy
 
Prawie co trzeci korepetytor pochodzi z województwa mazowieckiego. W każdym z kolejnych województw (śląskie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie) mieszka mniej niż połowa analogicznej grupy prywatnych nauczycieli z Mazowsza. Najsłabiej rozwinięty rynek korepetycji, stanowiący poniżej jednego procenta ogółu, reprezentuje województwo opolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie. 

Pomimo kryzysu, średnia cena za godzinną lekcję od dwóch lat wzrosła o dwa złote i obecnie wynosi 27 zł. Najwyżej swoją wiedzę cenią nauczyciele farmakologii. Ich średnia stawka godzinowa to 70 zł. Drugie miejsce po raz pierwszy w rankingu zajęli nauczyciele języka katalońskiego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Za godzinę nauki liczą sobie po 60 zł. Zajmujący dotąd pierwsze miejsce nauczyciele controlingu spadli na trzecią pozycję. Na końcu rankingu znajdują się szachy - 17,50 zł za godzinę nauki. Najpopularniejszy od lat język angielski kosztuje dziś średnio 29,47 zł za jedną lekcję i sukcesywnie drożeje – w ciągu trzech lat łącznie o 3 zł.

Statystycznie najwyżej swoje umiejętności wyceniają korepetytorzy z województwa mazowieckiego. Za godzinną lekcję kasują około 34,35 zł. Średnio 29 zł kosztują korepetycje w województwie świętokrzyskim. 27 zł za godzinę dokształcania się muszą wyłożyć mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i małopolskiego. O złotówkę tańsi są ich koledzy i koleżanki z województwa dolnośląskiego, podlaskiego i lubuskiego. Na 25 złotych swoje usługi wyceniają korepetytorzy z województwa opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. Najtaniej (24 zł) jest na Lubelszczyźnie. 
 
(Źródło: eKorki.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie