Edukacja musi wyjść poza szkolne mury

Szkoły i uczelnie
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageSzkoły nie powinny być fabrykami, w których wszyscy uczniowie otrzymują niemal identyczną ofertę edukacyjną. Nauczanie w XXI wieku nie może opierać się wyłącznie na wykładzie nauczyciela, który stojąc przed klasą pełną uczniów (czasem tyłem do klasy), próbuje przekazać im swoją wiedzę w taki sam sposób, jak to czyniono już dwa stulecia temu.

 

FutureLab - brytyjska organizacja zajmująca się nowoczesną edukacją - opublikowała raport „Towards New Learning Networks”, w którym wskazuje na potrzebę wykorzystania nowych zasobów w procesie nauczania.

W raporcie brytyjscy eksperci ds. edukacji wskazują, że czas zerwać z myśleniem o sal szkolnej jako jedynym miejscu realizacji edukacji szkolnej. Potrzeba rozwijać nowe sieci nauczania, które wykorzystają dostępne w szerokim otoczeniu szkoły zasoby edukacyjne. Mogą to być zakłady pracy, fabryki, muzea, galerie, biblioteki, laboratoria, a także narzędzia i przestrzenie edukacyjne tworzone przez młodych ludzi.
 
Wykorzystanie takich narzędzi może przyczynić się do stworzenia bardziej angażującego systemu edukacji, który wykorzysta doświadczenia „zsieciowanego” świata, w którym uczniowie normalnie funkcjonują poza szkołą w codziennym życiu.

Image Nowe zasoby cyfrowe oferują edukatorom, uczniom i społecznościom możliwość wychodzenia poza ograniczenia tradycyjnej klasy szkolnej, co przyczyniać się będzie do rozwoju bardziej spersonalizowanych metod nauczania. Osoby uczące się mogą i powinny ze sobą współpracować, uczyć się w interakcji z innymi także poza murami szkolnymi, a nawet ponad granicami geograficznymi, wykorzystując Internet.

Aby tworzyć nowe sieci nauczania, edukatorzy powinni wziąć pod uwagę socjalne i kulturalne uwarunkowania studentów, ich szerokie i różnorodne umiejętności oraz zasoby, do których mają oni dostęp. Szkoły powinny tworzyć warunki i rozwijać współpracę z podmiotami działającemu w bezpośrednim otoczeniu szkoły, wykorzystując:

  • Mieszkańców – ich zasoby i interesy, które pomogą uczniom w realizacji celów lub projektów edukacyjnych,
  • Stowarzyszenia – sieci i kluby, które mają wiedzę i mogą zaoferować wsparcie osobom  uczącym się,
  • Instytucje – inne szkoły, muzea, biblioteki i inne dostępne podmioty, w których można się efektywnie uczyć,
  • Miejsca - budynki, ziemię i inne przestrzenie, w których można pogłębiać wiedzę o współczesnym świecie,
  • Zasoby ekonomiczne – lokalne przedsiębiorstwa i ich ekspertów, zasoby ludzkie i dodatkowe szkolenia, które mogą wspierać proces nauczania.

“Dzisiejszy model szkoły oddala ją od tego, co dzieje się w społeczeństwie. Słuchając młodych ludzi i dając im możliwość uczenia się w różnych środowiskach i od różnych ludzi, przy wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi, możemy zapewnić, że będą doświadczać bardziej nowoczesnej i angażującej ich edukacji.” – podsumowuje Tim Rudd, ekspert FutureLab.

Raport "Towards New Learning Networks" dostępny jest na stronie internetowej FutureLab.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie