Finanse osobiste - droga do finansowej niezależności

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

finanse osobistePowszechnie znana jest opinia, że wojna jest sprawą zbyt poważną, żeby zostawić jej prowadzenie tylko generałom. Parafrazując tę opinię, można powiedzieć, że nasze pieniądze, nasze finanse osobiste zbyt ciążą nad naszym losem i przyszłością, by zostawiać je tylko specjalistom od finansów. Dlatego każdy z nas powinien poświęcić im trochę więcej uwagi.

 

Niestety, prawda jest taka, że w sferze własnych finansów poruszamy się jak słoń w składzie porcelany. Ulegamy emocjom, dajemy się manipulować politykom i pracodawcom, a ciężko zarobione pieniądze wydajemy według narzuconego modelu konsumpcji — słowem uprawiamy czystą amatorszczyznę. Sprawa jest poważna nie tylko z punktu widzenia indywidualnego konsumenta, ale również z punktu widzenia całej gospodarki rynkowej, ponieważ budżety gospodarstw domowych to miliony podmiotów, które tworząc dochody i realizując wydatki, kształtują życie społeczno-gospodarcze kraju.

 

finanse osobisteZdecydowana większość Polaków nie planuje i nie kontroluje regularnie finansów osobistych, a w szczególności wydatków — zarówno tych codziennych, egzystencjalnych, jak i perspektywicznych, o charakterze inwestycyjnym. Prawie nigdy nie poświęcamy czasu na zaplanowanie poważnych inwestycji i nawet większe zakupy robimy w sposób doraźny, przypadkowy i nieprzemyślany.

 

Nie grzeszymy systematycznością, samodyscypliną, a o strategicznym podejściu do zarządzania finansami i domowym budżetem jako takie pojęcie mają nieliczni z nas. Nie przywiązujemy dużej wagi do regularnego planowania wydatków z odpowiednim wyprzedzeniem i mamy skłonność do wydawania nawet znaczących kwot w sposób nieprzemyślany i spontaniczny. Wciąż jesteśmy konserwatywni i zachowawczy w zakresie kreowania własnych przychodów.

 

Książka „Finanse Osobiste – Świadome zarządzanie własnym portfelem” i program „Mister Budget” stawiają sobie za cel pomoc w przełamaniu stereotypu, jakoby finansami powinni zajmować się milionerzy i księgowi, a nie zwykli zjadacze chleba. Przedstawione zostaną narzędzia i metody, które pomogą zapanować nad tą newralgiczną sferą życia nawet osobom dotychczas omijającym te, wydawałoby się, trudne i nudne zagadnienia, wyznając powszechną w Polsce zasadę „jakoś to będzie”. Wszak umiejętność racjonalengo gospodarowania własnymi finansami zalicza się dziś do podstawowych kompetencji życiowych.

 

Źródło: AIP

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie