O ekonomii po polsku

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

świadomość ekonomicznaMusimy sobie uświadomić, że większość decyzji, które podejmujemy na co dzień, ma określony skutek ekonomiczny, bliższy lub dalszy. Warto zarekomendować publikację, która może pełnić funkcję przystępnego przewodnika po ekonomii i być wsparciem gdy stoimy przed ważną decyzją, a nie jesteśmy pewni, czy nam się to opłaca. Jest to „Ekonomia po polsku”.

 

Czytelnik będzie zaskoczony – ta pozycja w niczym nie przypomina poważnych opracowań ekonomicznych. Nie przypomina, gdyż sposób powstawania „Ekonomii po polsku” był zupełnie inny, niż w przypadku znanych dzieł z zakresu ekonomii. Warto podkreślić, że ten nietypowy przewodnik powstał w oparciu o wyniki badań opinii publicznej – twórcy „Ekonomii po polsku” chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób zjawiska ekonomiczne odbierają zwykli ludzie, jak chcieliby się o nich czegoś więcej dowiedzieć i jakim językiem chcieliby o tym przeczytać. Dopiero na podstawie wyników badań opracowano ponad 30 zagadnień problemowych, które oznaczono – znów odmienność – pytaniami zamiast tytułami kolejnych rozdziałów.

 

W rezultacie, dzięki pracy kolegium redakcyjnego pod kierownictwem prof. Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej, powstała wyjątkowa publikacja, która tłumaczy dziesiątki zjawisk ekonomicznych w kontekście codziennych sytuacji, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień. Przewodnik "Ekonomia po polsku" został napisany prosto, łatwo i przystępnie, a do tego zilustrowany zabawnymi rysunkami, w czym zasługa Małgorzaty Gnyś. Publikacja jest pracą zbiorową, a wśród ponad trzydziestu autorów jest wielu znanych i renomowanych ekonomistów, zarówno praktyków jak i profesorów akademickich. Są wśród nich także "zwykli" ludzie. :-)

 

publikacje edukacyjnePodział treści również w żaden sposób nie przypomina podręcznika ekonomii. Z tego przewodnika dowiemy się o tym, jak często prawa ekonomii znajdują zastosowanie w naszym domu (część pierwsza), jak istotne są prawa ekonomii w naszej pracy (część druga), a także jak zrozumieć treści ekonomiczne, które najczęściej docierają do nas za pośrednictwem mediów (część trzecia).

 

W pierwszej części znajdziemy przede wszystkim odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czym kierować się przy zaciąganiu kredytów, dlaczego warto i jak oszczędzać, co zagraża moim oszczędnościom, jak ograniczać wydatki, od czego zależą nasze dochody, ale także jaki wpływ ma reklama na nasze zakupy i przez to na sytuację finansową.

 

Lektura drugiej części – ekonomii w pracy – pomoże odpowiedzieć nam na pytania: od czego zależą nasze zarobki, jak założyć własną firmę, jak nią zarządzać, jak sobie radzić z ryzykiem, ale także kto tworzy dla nas miejsca pracy, po co istnieją związki zawodowe, dlaczego istnieje bezrobocie, dlaczego warto inwestować.

 

Ostatni blok, zatytułowany "Ekonomia z telewizora" przybliża zagadnienia, które wielu z nas wydają się dość odległe od codziennego życia. Autorzy w przekonujący sposób dowodzą jednak, że w rzeczywistości mają one zasadniczy wpływ na jakość naszego życia. W tej części ten ekonomiczny przewodnik w jasny i przestępny sposób odpowiada na proste z pozoru pytania: Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy, dlaczego państwo sięga do naszej kieszeni, czy nasz kraj jest bogaty czy biedny, dlaczego większość państw jest zadłużona, ale także skąd się biorą kursy walut, jaką rolę pełni bank centralny i banki komercyjne, co tak naprawdę znaczy dla mnie deficyt finansów publicznych, skąd się biorą kryzysy, kto tak naprawdę korzysta na globalizacji.


Wszyscy autorzy, niezależnie od tego czy na co dzień posługują się językiem nauki, czy jako praktycy doradzają lub zarządzają w prywatnych przedsiębiorstwach, na potrzeby tej książki, jako autorzy poszczególnych rozdziałów, wcielili się w rolę popularyzatorów, posługujących się prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. W rezultacie powstała interesująca, nowoczesna i przystępna publikacja edukacyjna, którą na pewno warto mieć na swojej półce. „Ta książka stanie się Twoim osobistym tłumaczem. To co mówią Ci o gospodarce w telewizji, będzie wreszcie powiedziane po ludzku. Sprawy niewyjaśnione znajdą wytłumaczenie.” – można przeczytać na tylniej okładce.


Obszerny przegląd zagadnień poruszanych w „Ekonomii po polsku” dostępny jest na stronach NBPortal.pl

 

Wydawnictwo CeDeWu, 2007
ISBN: 83-60089-53-8

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie