Upominki na zakończenie roku szkolnego

fot. Ewa Kempska

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Małym krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego. Jest to bardzo intensywny i pracowity czas dla wszystkich: uczennic/uczniów, jak i nauczycielek/ nauczycieli. Dla niektórych to czas pożegnania się ze szkołą. Mam tu na myśli uczennice i uczniów klas ósmych.

Po wakacjach rozpoczną oni nowy etap w swym życiu. Tydzień temu jedna z mam naszych ósmoklasistek powiedziała mi, że jako rodzice, chcą się pożegnać ze szkołą, chcą sprawić by ten dzień był dla ich dzieci uroczysty. By poczuły, że kończy się dla nich ważny etap w ich życiu. Także nauczycielki/ nauczyciele, ale i cała społeczność szkolna każdego roku w sposób uroczysty żegna naszych ósmoklasistów. Odpowiada za to zawsze klasa 7 wraz z wychowawcą. Forma tego pożegnania jest różna i wszystko zależy od kreatywności uczniów i nauczycieli. Była już w naszej szkole m.in. Familiada, filmik podsumowujący osiem lat pobytu ósmoklasistów w naszej szkole, inscenizacje, krótkie wierszyki napisane o uczennicach i uczniach. W roku ubiegłym otrzymali oni m.in. artykuły z gazet o sobie. Przygotowanie tego typu upominków nie wymaga dużych nakładów finansowych- potrzebna jest drukarka i antyramy formatu A4 z pleksą zamiast szyby (by była lekka i bezpieczna). Można je zakupić bez wychodzenia z domu.

W aplikacji Canva.com, która obecnie jest już dostępna bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli, wykonałam 1 stronę gazety dla każdego ucznia/ uczennicy. Treści w niej zawarte związane były personalnie z daną osobą. Nawiązywały do jej charakterystycznych zachowań, upodobań, wyboru wymarzonej szkoły średniej i tego, co chcieliby w życiu dorosłym robić. Do tego dołączyłam zdjęcie danej uczennicy/ ucznia. Starałam się by było to zdjęcie sytuacyjne, z humorem, pamiętając, by nie obrażało w żaden sposób tej osoby. Poniżej prezentuję Wam kilka z nich. Potraktujcie je jako inspirację.

Dodam, że podczas pożegnania klasy 8, wręczając każdemu upominek-treść każdej gazety pojawiała się na tablicy multimedialnej i była odczytywana przez osobę prowadzącą. Towarzyszył temu śmiech i dobra zabawa.

Uczniowie klasy trzeciej, otrzymali natomiast ramkę, wykonaną długopisem 3D a w nim zdjęcie wszystkich uczniów naszej klasy. By wykonać tył ramki, użyłam kartonów. Do ich wykonania zainspirowała mnie Zyta Czechowska, u której widziałam podobne prace. Oto kilka z nich:

 

Notka o autorce: Ewa Kempska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Górnym, reżyserką spektakli dzieci i młodzieży. Założycielka szkolnego kółka teatralnego, które prowadzi od 2002 r. Pracuje bez podręczników. Realizuje z uczniami projekty edukacyjne, w tym projekty eTwinning. Współtwórczyni autorskiego programu edukacji wczesnoszkolnej RAZEM. Współprowadzi blog edukacyjny https://programrazem.blogspot.com. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów (wszystkie zdjęcia autorstwa Ewy Kempskiej). Licencja CC-BY-SA.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie