Koniec roku szkolnego z technologią Microsoft

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koniec roku szkolnego – co wcale nie oznacza zamknięcia szkoły z dnia na dzień i udania się na wakacje. Przeciwnie, czas ten jest nadal pełen różnych spotkań i aktywności dla dyrektorów i nauczycieli, nawet gdy uczniów już nie ma w szkole. Rok szkolny trzeba zamknąć, podsumować, opisać, wkleić w rozmaite tabelki itp. A to oznacza, że do tej pracy możemy i powinniśmy wykorzystać technologie Microsoft, z którymi do tej pory pracowaliśmy. W tych ostatnich dniach czerwca będziemy korzystać przede wszystkim z dwóch typów narzędzi – tych do organizacji spotkań na żywo i tych do archiwizacji.

Czas na końcowe porządki w szkole i koniecznie zaangażujmy do tego technologie, które mamy dostępne w platformie Microsoft Office 365 Education. O tym, w jaki sposób możemy skorzystać z tej pomocy opowiadali podczas ostatniego przed wakacjami webinaru z cyklu Akademia Cyfrowego Administratora: Artur Rudnicki, Konsultant Microsoft ds. Edukacji, Wicedyrektor w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu oraz Bartosz Białek, Technical Specialist – Education, Microsoft.

Spotkania na żywo

Microsoft Teams Live Events to świetne narzędzie, dzięki którym będziemy zorganizować spotkania całej społeczności szkolnej. Jest to zaawansowane środowisko do tworzenia webinarów, które obudowane jest wszystkimi narzędziami przydatnymi do zwiększenia atrakcyjności przekazu. Możemy wykorzystać to narzędzie w każdej szkole, ale musimy mieć przynajmniej jedną licencję Office 365 A3 w szkole.

Sam proces przygotowania spotkania na żywo (np. Zakończenie Roku Szkolnego Online) nie jest bardziej skomplikowany niż inne spotkania, które organizujemy w Microsoft Teams. Planujemy je w kalendarzu, wybierając nowe spotkanie - zdarzenie na żywo. Takie wydarzenia różnią się jednak od „klasycznych” spotkań ilością osób uczestniczących (może być i 10000 uczestników), samym przebiegiem oraz zespołem organizacyjnym (ustalamy, kto jest producentem tego wydarzenia (zazwyczaj producentem jest organizator), a kto pełni rolę prelegenta).
Ustalamy, jak duże będzie to spotkanie (osoby, grupy, cała organizacja czy zdarzenie publiczne). Pod tym samym wygenerowanym linkiem możemy zarówno śledzić wydarzenie na żywo, jak i do niego powrócić później, aby odtworzyć raz jeszcze (o ile włączyliśmy podczas tworzenia spotkania nagrywanie na uczestników). Możemy dodawać także napisy, które są tłumaczone na 6 języków. Na koniec otrzymamy także raport zaangażowania uczestników oraz pytania i odpowiedzi. Jeśli zdarzenie jest publiczne musimy pobrać link do wydarzenia, który następnie trzeba rozesłać do zaproszonych gości lub upublicznić np. na stronie internetowej. Może też zaprosić do rejestracji użytkowników.

Microsoft Teams Live Events może okazać się kolejnym ulubionym narzędziem dla szkół, dzięki któremu będą one mogły więcej inicjatyw, dla szerszej publiczności (np. społeczności lokalnej) organizować także poprzez internet. Jest to oprogramowanie, któremu na pewno powinien bliżej przyjrzeć się i Administrator IT w szkole, jak i dyrektor szkoły.

Archiwizacja zespołów w Microsoft Teams

Koniec roku nie oznacza, że nagle odstawiamy całą technologię, z której korzystaliśmy i udajemy się na wakacje. Powinniśmy uporządkować zespoły w Microsoft Teams i przygotować platformę na użycie po wakacjach, z nowymi użytkownikami. Czasami mamy ich nawet za dużo, kiedy powstają zespoły, które używane są tylko kilka razy w roku. Można je ukryć, żeby nie utrudniały znalezienia tych najważniejszych.

Proces archiwizacji zespołów może być dokonany ręcznie lub zautomatyzowany – co na pewno ucieszy administratorów Teams. Wykorzystamy w nim narzędzia dostępne w Microsoft Teams i School Data Sync. Podczas webinaru z cyklu Akademia Cyfrowego Administratora można było prześledzić kolejne czynności krok po kroku - zapraszamy:

***

Zapraszamy także na stronę: Akademia Cyfrowego Edukatora – Microsoft dla Edukacji, na której można zapisać się na kolejne webinaria, a także znaleźć praktyczne szkolenia, kursy i inspiracje.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z Zespołem Microsoft dla Edukacji
na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie