Marcin Zaród Nauczycielem Roku 2013

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od 12 lat Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierają najlepszego nauczyciela w Polsce w konkursie Nauczyciel Roku. Co roku Jury wybiera spośród nadesłanych zgłoszeń trzynastkę finalistów, wśród których są osoby nominowane (10), wyróżnione (2) i Nauczyciel Roku. Celem konkursu jest odkrycie świetnych nauczycieli, pasjonatów, wychowawców, przewodników i przyjaciół uczniów.

(C) Edunews.pl - Nominowani do tytułu NR 2013

„Wszyscy nominowani to osoby nieprzeciętne. Często w Jury dziwimy się, jak wiele jedna osoba może osiągnąć. Nieraz w warunkach, nazwijmy to, mało sprzyjających – mówi przewodniczący Jury Konkursu, prof. Stefan M. Kwiatkowski.

„Jaki powinien być Nauczyciel Roku? Wymagać – najwięcej od siebie. Kochać niekonwencjonalnych uczniów i tych konwencjonalnych też. I to bez żadnych klapek na oczach“ – mówi Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002.

Nauczyciel Roku 2013 jest Superbelfrem

Nauczycielem Roku 2013 został wybrany Marcin Zaród, nauczyciel języka angielskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, Latarnik Cyfrowej Polski i jeden z najbardziej aktywnych członków grupy Superbelfrzy RP. Jest jednym z najlepszych specjalistów od wykorzystania nowoczesnych technologii na zajęciach szkolnych. Jeszcze nikt nie myślał o rządowym programie „Cyfrowa Szkoła“, gdy jego uczniowie już aktywnie wykorzystywali na zajęciach cyfrowe narzędzia, aby się uczyć skuteczniej i szybciej języka angielskiego.

W 2012 r. założył szkolną telewizję internetową T.V.LO z własnym kanałem na YouTube. Rok wcześniej powstała tzw. Multibiblioteka, czyli autorski projekt udostępniania materiałów multimedialnych do nauki m. in. języka angielskiego, informatyki, matematyki i wiedzy o kulturze. Marcin Zaród nagrywa dla swoich uczniów filmy poświęcone zagadnieniom maturalnym, które potem udostępnia w internecie podczas prowadzenia zajęć prowadzonych metodą tzw. odwróconej klasy. Na potrzeby tej metody stworzył własny kanał na YouTube. Jest jednym z twórców tarnowskiej Fabryki Przyszłości, której celem jest lepsze wykorzystanie technologii w edukacji. Organizował urodziny Wikipedii i związany z nimi happening na tarnowskim rynku w 2012 r., a gdy do kin wchodził Hobbit, zaskoczył swoich uczniów opracowując razem z nimi grę fabularną na podstawie książki (pisaliśmy o tym w Edunews.pl – zobacz: Niezwykła podróż uczniów z Hobbitem). Jest zresztą znawcą gier i stara się je wykorzystywać do nauki angielskiego, w wersjach oryginalnych, choć tłumaczeniem gier zajmuje się od wielu lat. Wreszcie, prowadzi zajęcia z uczniami wprowadzające w świat internetu osoby z pokolenia 50+. W ramach projektu Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili do tej pory około 100 osób, które po raz pierwszy zetknęły się z komputerem.

Wyróżnieni i nominowani

Jury konkursu Nauczyciel Roku przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymali je Sylwia Głowacka-Wojtachnia, nauczycielka plastyki, muzyki, edukacji artystycznej oraz nauczycielka świetlicy w Zespole Szkół nr 10 w Szczecinie, oraz Jakub Niewiński, polonista i wychowawca w Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie.

Nauczyciele nominowani do tytułu Nauczyciel Roku 2013:

 • Łukasz Głasek z Zespołu Szkół Specjalnych nr 63 w Warszawie,
 • Czesław Karolczyk z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu,
 • Witold Kuczyński z Zespołu Szkół w Czarni,
 • Irena Marcisz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie,
 • Ewa Matysiak z Zespołu Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie
 • Janusz Mrozkowiak z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie
 • Patryk Nisiewicz z Gimnazjum nr 1 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku,
 • Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie (i kolejna reprezentantka grupy Superbelfrzy RP),
 • Zbigniew Suchodolski z Zespołu Szkół w Iwoniczu
 • Justyna Wojak z Zespołu Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach

Filmowa relacja z uroczystości wyboru Nauczyciela Roku 2013 - Zamek Królewski w Warszawie, 14.10.2013.

Przyjaciel Szkoły też jest Superbelfrem

Gala Nauczyciel Roku jest również okazją do uhonorowania wspaniałych ludzi, którzy wspierają polską szkołę i nauczycieli w niej pracujących. Kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznaje co roku honorowy tytuł Nauczyciela Roku. W poprzednich latach przyznano go o. Janowi Górze, Jurkowi Owsiakowi, Janinie Ochojskiej, Annie Dymnej, Markowi Kamińskiemu i Janowi Meli, prof. Jerzemu Bralczykowi, Michałowi Michalakowi oraz Centrum Nauki Kopernik. W 2013 r. tytuł ten przypadł osobie niezwykłej, naukowcowi, który swoją działalnością znosi wszelkie stereotypy o naukowcach zamkniętych w wieżach z kości słoniowej – prof. Lechowi Mankiewiczowi. Prof. Mankiewicz jest astronomem i fizykiem, popularyzatorem nauk przyrodniczych. Pełni funkcję dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, a coraz większej rzeszy nauczycieli znany jest z polskojęzycznych zasobów Akademii Khana, w których rozwój mocno się zaangażował. Jest też aktywnym członkiem grupy Superbelfrzy RP.

Prof. Lech Mankiewicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyzwania dla polskiej edukacji wobec dynamicznego rozwoju innych regionów świata. 

Innowacyjni Nauczyciele i Innowacyjna Szkoła 2013

Podczas Gali Nauczyciela Roku rozstrzygnięto również konkursy organizowane przez Program Partners in Learning firmy Microsoft przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Głosu Nauczycielskiego. Przyznano trzy nagrody dla nauczycieli:

 • I miejsce - Izabeli Bregule ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich za projekt „Pierwszaków rady na różne odpady“;
 • II miejsce – Lidii Aparcie ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Łodzi za projekt „Od quizu do testu – zdobywamy wiadomości z bezpieczeństwa ruchu drogowego“;
 • III miejsce – Sylwii Maliszewskiej z Zespołu Szkół Samorządowych w Komarówku Podlaskim za projekt „Interaktywna lekcja języka rosyjskiego“.

Tytułem Innowacyjnej Szkoły 2013 zostało uhonorowane Publiczne Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie