iPhone - idealne narzędzie edukacji?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

innowacje w edukacjiW odpowiedzi na rosnącą popularność iPhone’a wśród studentów, amerykańskie uczelnie inicjują programy wykorzystujące zalety tego mobilnego urządzenia. Coraz więcej studentów i wykładowców korzysta z iPhone’ów aby połączyć się z Internetem – dotykowy ekran i przyjazny, intuicyjny interfejs sprawiają, że jest to bardzo proste i wygodne.

 

W marcu tego roku Vanderbilt University w Nashville uruchomił nową wersję swojej strony internetowej przeznaczoną dla posiadaczy iPhone. „Coraz więcej naszych studentów i kadry korzysta z dostępu do Internetu poprzez iPhone” – zauważa Melanie Moran, zastępca dyrektora działu informacji Vanderbilt University. „Stworzyliśmy nową wersję strony naszego uniwersytetu, która pozwala na wykorzystanie potencjału iPhone tkwiącego w jego systemie operacyjnym i intuicyjnym dotykowym interfejsie”.

 

Chrześcijański Uniwersytet Abilene (ACU) w Teksasie planuje wręczyć studentom I roku iPhone’y oraz iPody Touch, aby zbadać ich przydatność w nauce. Dotychczasowe próby uniwersytetu z wykorzystaniem innych urządzeń mobilnych - telefonów komórkowych, palmtopów lub laptopów - do łączenia się z siecią, nie powiodły się. Tradycyjne komórki umożliwiają dostęp tylko i wyłącznie do specjalnie zaprojektowanych stron internetowych. Baterie laptopów jeszcze zbyt szybko wyładowują się; poza tym, otwarty ekran komputera stanowi nadal barierę między wykładowcą a studentem. Na tle dotychczasowych doświadczeń, iPhone wydaje się być idealnym rozwiązaniem – oprócz swobodnego surfowania w sieci pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, e-maili, fotografowanie, słuchanie muzyki i podcastów, ściąganie dokumentów...

 

Przygotowując się do wykorzystania iPhone w edukacji ACU przeprowadził również badanie wśród swoich pracowników, prosząc o wskazanie potencjalnych możliwości wykorzystania iPhone w nauczaniu w klasach wykładowych, integracji społeczności akademickiej, czy życiu studenckim. Nadesłano 130 propozycji pomysłów na wykorzystanie iPhone, z czego aż 32 władze uniwersytetu skierowały do realizacji.

 

Kevin Roberts, szef działu informacji ACU, widzi ogromny potencjał tkwiący w tym sprzęcie: iPhone usprawni komunikację pomiędzy wykładowcami a studentami, umożliwi słuchanie podcastów z wykładów, ściąganie syllabusów, uczestnictwo w internetowych forach dyskusyjnych, ułatwi zapisy na zajęcia. Roberts czeka z niecierpliwością na poszerzenie oferty dostępnych aplikacji – jak mówi, taki iPhone’owy kalkulator naukowy byłby bardzo przydatny w środowisku akademickim.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie