Jak stworzyć prostą animację na zajęciach

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tworzenie animowanych filmów to naprawdę świetny sposób na zaangażowanie uczniów i rozwijanie ich kreatywności. W naszej pracy z uczniami zauważyłyśmy, jak bardzo taka forma nauki może być motywująca, zwłaszcza dla tych, którzy uczą się w nietypowy sposób. Adobe Express, dzięki swojej prostocie, jest idealnym narzędziem do tworzenia animowanych filmików, bez potrzeby zaawansowanych umiejętności technicznych.

Dzięki aplikacji Adobe Express możesz stworzyć własny filmik, w którym Twoje postacie ożyją z pomocą Twojego głosu. Wystarczy wybrać postać i nagrać swoją wypowiedź/piosenkę, a narzędzie automatycznie zsynchronizuje animację z dźwiękiem. To może być dobry sposób na szybkie stworzenie filmu, który wyjaśni wybrane zagadnienie lub pomoże rozwijać różne umiejętności.

Jak to działa?

Na początek musimy wybrać odpowiednią postać. Kliknij tutaj, aby przejść do narzędzia Adobe Express. Następnie wybierz postać, która pojawi się w Twojej animacji. Po wyborze postaci, dostosuj tło oraz rozmiar animacji według swoich preferencji. Możesz wybierać spośród wielu dostępnych opcji, aby stworzyć scenę, która najlepiej pasuje do wybranego tematu. 

Następnie poproś uczniów, aby przygotowali się do nagrania swojego głosu. Zanim klikną przycisk nagrywania, zachęć ich do zapisania tekstu, zrobienia notatek lub stworzenia konspektu, aby wiedzieli, co chcą powiedzieć. Możesz też dać im czas na przećwiczenie nagrania. Uczniowie mają dwie minuty na nagranie, więc warto, aby wcześniej przemyśleli treść, aby ich wypowiedź była płynna i naturalna. 

Gotową animację wystarczy pobrać (trzeba założyć darmowe konto) i można ją zaprezentować.

Przykładowe pomysły na wykorzystanie Adobe Express na lekcji

  • Zimowe opowiadania - uczniowie mogą stworzyć animacje, w których opowiedzą krótkie zimowe historie. Może to być opowieść o ich ulubionych zimowych zabawach lub o tym, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie zimą. Nagrywając swój głos, uczniowie doskonalą umiejętności językowe, a animacja sprawia, że nauka staje się bardziej angażująca
  • Prezentacje o zimowej pogodzie - dzieci mogą stworzyć animację, która wyjaśni zjawiska związane z zimową pogodą, takie jak śnieg, lód, czy mróz. Mogą też opisać, jak wygląda proces tworzenia sopli lodu czy jak powstają opady śniegu. Takie projekty pomogą uczniom zrozumieć zjawiska pogodowe w bardziej wizualny sposób.
  • Tworzenie dialogów na lekcjach języka angielskiego może stać się znacznie ciekawsze, gdy uczniowie nagrają swoje wypowiedzi w formie animacji. Taki sposób pracy nie tylko angażuje, ale również pomaga w doskonaleniu nowego słownictwa i płynności w mówieniu, sprawiając, że nauka staje się bardziej dynamiczna i zabawna.

Tworzenie animacji za pomocą Adobe Express to sposób na połączenie nauki z zabawą. Uczniowie nie tylko rozwijają swoje umiejętności informatyczne i językowe, ale również uczą się pracy w zespole i kreatywnego myślenia. Dzięki prostocie tego narzędzia każdy nauczyciel może szybko stworzyć interaktywne, angażujące materiały edukacyjne. Zachęcamy do wypróbowania!

 

Notka o autorce. Zyta Czechowska jest terapeutką i nauczycielką w szkole specjalnej. Nagrodzona tytułem Nauczyciel Roku 2019. Dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.

(Źródło: Specjalni.pl, licencja CC-BY-SA)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie