Grafika oko cieszy - narzędzia do ubogacania prac i projektów

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od kilku lat prowadzę różne blogi, tworzę gry dydaktyczne przy pomocy narzędzi jakie oferuje platforma Learning Apps, relacjonuję swoje działania realizowane w ramach projektów eTwinning na dzienniku Twinspace. Staram się, aby prezentowane przeze mnie zdjęcia i filmy, przyciągały uwagę tych, którzy je oglądają. Dzięki temu przedstawione przy okazji treści, lepiej zapadają w pamięć.

Oczywistym wydaje się fakt, że uczniowie chętniej grają w gry, które wyróżniają się wysoką estetyką. Rodzice z większą ciekawością śledzą relacje z klasowych wydarzeń, jeśli zostaną one podane w atrakcyjny wizualnie sposób. Wszak żyjemy w kulturze obrazkowej, a nasz umysł lubi obrazy i stojące za nimi emocje. Pojawia się zatem pytanie, z jakich narzędzi skorzystać aby szybko skonwertować nasze filmiki i „podrasować” zdjęcia. W jaki sposób nadać im niezapomniany, wyjątkowy charakter? Z pomocą przychodzą nam między innymi aplikacje dostępne w sklepie Google Play.

Ich zalety? Przede wszystkim pomagają zaoszczędzić czas. Dla porównania - obróbka filmu w popularnym programie Movie Maker zajmowała mi dobrą godzinę. Transfer 2-3 minutowego filmu do YouTube, zajmował kolejne 2 godziny. Zastanawiam się, skąd miałam tyle czasu i cierpliwości, zwłaszcza po kilkudniowej wycieczce?

Konwertowanie filmu przy pomocy dowolnej aplikacji zajmuje zaledwie kilka minut, a efekt jest nieporównywalnie ciekawszy. Aplikacje te umożliwiają scalanie i przycinanie edytowanych filmików, dodawanie muzyki, naklejek, animowanych napisów i gifów. Nietrudno tu uzyskać efekt „wow”. Szczególnie polecam aplikacje Vivavideo, Videoshow, Animoto i Filmora Go. To z nich najczęściej korzystam.

Aplikacje do obróbki zdjęć również oferują całą masę atrakcyjnych gadżetów takich jak: naklejki, efekty specjalne, dekoracje, napisy z bogactwem różnokolorowych czcionek. Umożliwiają one tworzenie różnorodnych, barwnych kolaży, także tematycznych. Narzędzia te są bezpłatne i intuicyjne w obsłudze. Do moich ulubionych należą aplikacje: Pizap, Photostudio, Szkic, Picsart, Collage+, Piccollage. Aplikacje te warto również pokazać uczniom, jeśli oczywiście dysponujemy w klasie urządzeniami moblinymi. Można je wykorzystać do tworzenia plakatów, komiksów, opisów czy utrwalania poznanych liter.

Zapraszam na moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018:

 

Notka o autorce: Monika Walkowiak jest nauczycielką wczesnoszkolną w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim i członkinią grupy Superbelfrzy RP. 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie