Didakta.pl - nowa platforma edukacyjna

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziś nawet najmłodsi uczniowie, zanim pójdą do szkoły, mają już za sobą kontakty z różnymi mediami i narzędziami cyfrowymi. Nowoczesne technologie to dla nich codzienni towarzysze zabaw i nauki. Nie wystarczy i nie da się uczyć ich przy pomocy długopisu i zeszytu. Zasoby internetu, a zwłaszcza wartościowe i dobrze zaprojektowane programy edukacyjne online dają szansę na zwiększenie u uczniów chęci do nauki. Takie narzędzia stają się też sprzymierzeńcami nauczycieli i rodziców w procesie przekazywania wiedzy dzieciom.fot. Didakta.pl

Polskojęzyczne edukacyjne zasoby internetu stale się powiększają. W sieci pojawiła się niedawno platforma edukacyjna Didakta.pl zawierająca bogaty zestaw multimediów dla szkół podstawowych i gimnazjów. Proponuje uczniom, nauczycielom i rodzicom programy, które pomagają zrozumieć treści z polskiego, matematyki, nauk przyrodniczych czy języków obcych poprzez różnorodne interaktywne animacje, zadania, quizy i ćwiczenia. Portal jest łatwy w obsłudze i atrakcyjny graficznie, dlatego orientacja w zamieszczonych tam zasobach nie stwarza żadnych problemów, nawet dzieciom. Dużą zaletą programów jest fakt, że działają na wszystkich tablicach interaktywnych oraz komputerach bez względu na system operacyjny.

Matematyka na Dzikim Zachodzie, angielski w Londynie

Indianom skradziono święty totem, dlatego wykopali topór wojenny i chcą napaść na kowbojów - to nie scenariusz filmu, ale fragment ze wstępu do programu poświęconego ćwiczeniom z matematyki w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia dla uczniów szkół podstawowych (Matematyka na Dzikim Zachodzie). Program zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji, wesołych animacji i dowcipnych efektów dźwiękowych, dzięki czemu doskonalenie umiejętności liczenia staje się dobrą zabawą.

Jeśli pozwalamy uczniom korzystać z programów multimedialnych, możemy ułatwić im naukę i zapamiętywanie nowych treści w atrakcyjnej dla nich formie. Powtarzanie słówek, utrwalanie gramatyki też nie musi być żmudne i nudne, kiedy zostanie “ubrane” w grę komputerową z wciągającą fabułą, jak w programie Przygody detektywa Bartka, uczącym angielskiego na różnych poziomach trudności dopasowanych do możliwości ucznia.

Uczymy się przez zabawę

Portal Didakta.pl wykorzystuje edutainment (połączenie edukacji z rozrywką), by dostarczyć nauczycielom gotowych materiałów online potrzebnych do przeprowadzenia lekcji z użyciem tablicy interaktywnej lub komputerów. Dzięki temu uczniowie mogą przyswoić złożone zagadnienia i przećwiczyć zdobytą wiedzę w formie interaktywnych gier i quizów. Tak zbudowany jest program Polska i jej województwa, prezentujący wiele danych na temat regionów naszego kraju (np. warunki naturalne, przemysł, zabytki, rolnictwo) w eleganckiej i dostosowanej do młodych odbiorców szacie graficznej. Proponuje uczniom kilkanaście gier, np. polegających na przyporządkowaniu sławnego Polaka do województwa, z którego pochodzi.

Podobnie zbudowany jest program o Unii Europejskiej, dzięki któremu nauczyciel ma dostęp do wielu informacji i multimediów zgromadzonych w jednym miejscu - opisów, zdjęć, nagrań lektorskich dotyczących państw członkowskich.

Opisane programy mogą być wykorzystywany wielokrotnie na zajęciach zarówno z języka polskiego, przyrody, geografii, jak i kultury na różnych poziomach edukacyjnych, od szkoły podstawowej po gimnazjum.

Jak skorzystać?

Portal daje natychmiastowy dostęp do wszystkich zasobów. Można zarejestrować się w portalu Didakta.pl i przez 10 dni testować całość oprogramowania za darmo, bez żadnych zobowiązań finansowych na przyszłość. W kanale filmowym portalu na YouTube: znajdziemy filmiki ukazujące możliwości kilku programów. Warto zapoznać się z Didaktą, gdyż jest jednym z większych polskojęzycznych zasobów interaktywnej edukacji dla szkół podstawowych i gimnazjów.

(Źródło: Didakta.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie