Z jakich stron edukacyjnych korzystają twoi uczniowie?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy zastanawiałeś się, do jakich stron zaglądają twoi uczniowie? Z jakich „edukacyjnych” stron korzystają dla zdobywania wiedzy, rozwiązywania zadań z matematyki i pisania wypracowań? A może wcale nie zdobywają wiedzy a jedynie szukają gotowców i ściąg? Poniżej prezentuję przegląd siedmiu najczęściej odwiedzanych stron edukacyjnych. [1]photo: sxc.hu

1. Zadane.pl (2 501 564; 12,93%)

Hasło serwisu: uczymy się w grupie. Praktyka – potrzebuję aby ktoś odrobił moje zadanie domowe – wrzucam je do serwisu. Inny użytkownik odrabia je za mnie. Zadania są podzielone wg. przedmiotów i poziomów nauczania. Za to odrabiający otrzymuje punkty prezentowane w rożnych zestawieniach.

2. Bryk.pl (1 201 720; 6,21%)

Jak sama nazwa wskazuje – bryki, streszczenia lektur. Ale też i gotowe wypracowania. Streszczenia krótkie za darmo – rozwinięte za 2 zł+VAT. Strona też zawiera aspekt społecznościowy, gdzie uczestnicy przedstawiają swoje pasje i zainteresowania.

3. Szkolnictwo.pl (925 409; 4,78%)

Choć serwis nie ma szczególnie nowoczesnej szaty graficznej, to zawiera niewątpliwie najbardziej bogate i najbardziej rzetelne informacje z prezentowanych w tym zestawieniu. W serwisie są plansze z opisami lekcji, z interaktywnym słowniczkiem, który wyjaśnia trudne zagadnienia. Dodatkowo strona zawiera bazę szkół i uczelni. Niestety obecnie korzystanie z serwisu jest bardzo trudne, gdyż na każdej stronie z treściami wyświetla się duża reklama nowego, płatnego, serwisu cousowy.pl

4. Klp.pl (766 958; 3,96%)

Serwis z opracowaniami lektur szkolnych. Na stronie są też dostępne analizy i interpretacje. Dodatkowo możliwe jest przeszukiwanie lektur po „motywach literackich”, które jak pamiętamy były bardzo ważne przy prezentacjach maturalnych

5. Shvoong.com (719 444; 3,72%)

Aż trudno uwierzyć, że serwis z takim adresem internetowym w ogóle jest odwiedzany. Ale myślę, że bardzo niewiele osób wchodzi tam wpisując adres internetowy „z palca”. Jest to bowiem kolejny serwis ze streszczeniami i recenzjami, które są dobrze indeksowane przez wyszukiwarki. Uczniowie wpisując nazwę książki i „opracowanie” mają dużą szansę tam trafić. Co więcej za napisanie pomocy dla innych uczniów autorzy zarabiają (bardzo niewielkie pieniądze, ale jednak). Im więcej osób czyta Twoją recenzję – tym więcej zarabiasz.

6. Edux.pl (694 823; 3,59%)

Serwis głównie adresowany do nauczycieli. Za publikowanie w serwisie nauczyciele otrzymują zaświadczenie o publikacji (które wypełniamy sobie sami i pobieramy w formie PDF). Niewiarygodne jak dużą potrzebę otrzymywania zaświadczeń mają nauczycie dla celów awansu zawodowego. Strona pomiędzy reklamami, zawiera niezbyt uporządkowane scenariusze lekcji, testy, propozycje ćwiczeń itp.

7. Trudne.pl (461 485; 2,38%)

Hasło serwisu to „korepetycje przez internet”. Jednakże prawdziwy cel to znów rozwiązywanie sobie wzajemnie zadań. Typowe wpisy to:

Witam, jako że z fizyki jestem noga to zwracam się do Was z prośbą. Proszę o pomoc w wyliczeniu trzech zadań które dla mnie (bardziej humanisty) są czarną magią,

czy Pilne!!! Plissss... pomóżcie mi!!! Z góry wielkie dzięki:)

Za rozwiązywanie zadań za innych otrzymuje się punkty i można nawet otrzymać nagrody.

Po zapoznaniu się z tym zestawieniem - czy nadal twierdzisz, że uczenie się „społecznościowe” (gdzieś pomiędzy opłatami sms za 2 zł+VAT a reklamami), to najlepszy sposób na naukę dla twoich uczniów? Czy nie potrzeba naprawdę zastanowić się nad otwartymi zasobami edukacyjnymi, sprawdzanymi przez recenzentów, pisane przez nauczycieli - metodyków? Ale też uaktualnianych regularnie i takich z których każdy może korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń?

Jako nauczyciel nie mam nic przeciwko nauczaniu i uczeniu się 2.0 (społecznościowemu), ale jednocześnie jestem przeciwko temu by wąska grupa uczniów w Internecie rozwiązywało zadania za innych.

Notka o autorze: Krzysztof Wojewodzic - stypendysta British Psychological Society oraz 4-krotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz za badania w dziedzinie edukacji. Współautor 3 książek i kilkudziesięciu artykułów. Obecnie koordynator projektu „e-podręczniki do kształcenia ogólnego” realizowanego w ramach rządowego programu Cyfrowa Szkoła. Powyższy tekst przedstawia poglądy i opinie autora tekstu i nie jest oficjalnym stanowiskiem ORE ani MEN.

Tekst dostępny na licencji CC-BY-ND

[1] Ranking powstał na podstawie danych Megapanel PBI/Gemius za styczeń 2013. W nawiasie podano liczbę użytkowników serwisu w danym miesiącu oraz procent użytkowników procent wszystkich użytkowników). W zestawieniu uwzględniano tylko poszczególne serwisy, a pominięto grupy serwisów takie jak Onet, WP, Wikipedia, Gazeta itp.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Dorota
  Szanowny Panie,
  szkoda, że tyle ironii wylewa się z Pana wypowiedzi. Niestety nie będę odpowiadać na ...
 • Written by Jan
  Na te pokazowe lekcje modyfikuje się ich temat, często go upraszczając, wybiera rzeczy łatwe, takie ...
 • Written by Robert Raczyński
  System awansów zawodowych jest bzdurą - ma z założenia stanowić motywację do rozwoju, w praktyce jes...
 • Written by Robert Raczyński
  "[...]czy ma dostatecznie dużo lekcji w ciągu tygodnia[...] - Nie ma takich zwierząt. Dla przykładu,...
 • Written by Jan
  Mimo to jest to niebagatelny przyczynek do poważnej dyskusji na temat obecnych problemów kadrowych w...
 • Written by Robert Raczyński
  Zacznę od tego, że zdecydowanie wolę postrzegać nauki bezprzymiotnikowo. Dodawanie emocjonalnie nace...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie