Przemoc niszczy dzieciństwo. Co zrobisz, kiedy się dowiesz?

fot. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę startuje z nową kampanią społeczną, której głównym elementem jest miniserial pt. „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera. Ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” został aktor Jakub Gierszał. Produkcja stanowi przemyślaną odpowiedź na problem przemocy wobec dzieci i ma na celu zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone. Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są na stronie REAGUJ.fdds.pl.

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem[1]. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”[2]. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym, bierze w niej udział i po raz kolejny realizuje w tym czasie kampanię społeczną „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. Celem kampanii jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy. Na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl FDDS zebrała kluczowe informacje na temat ścieżek i sposobów reagowania, wskazała miejsca i formy pomocy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism. Do pobrania są też materiały graficzne, a wkrótce dostępny będzie też kurs e-learningowy.

„Nieobojętni” - społeczny serial o reagowaniu na przemoc

Głównym elementem kampanii jest miniserial „Nieobojętni”, czyli poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Serial można obejrzeć na stronie REAGUJ.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie go też można zobaczyć w postaci kursu e-learning na temat reagowania na przemoc wobec dzieci, w którym kolejne fragmenty filmu przeplatane będą pytaniami, informacjami i komentarzami ekspertów.

Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Czy potrafią zareagować? Jak to robią? Co to zmienia? Co ich powstrzymuje przed zareagowaniem? Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca kampanii, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przygotowując się do produkcji serialu przeprowadziliśmy wielogodzinne rozmowy i konsultacje z ekspertami FDDS, którzy na co dzień pomagają dzieciom krzywdzonym. Dzięki temu sytuacje, które pokazujemy, są prawdziwe. Scenariusz poprowadziliśmy w ten sposób, że oprócz pokazania tego, jak reagowanie jest ważne dla dziecka, pokazujemy też, jak nasza reakcja może modelować zachowania innych osób – mówi Rafał Wyszomirski producent wykonawczy z Great Interactive, firmy, która wyspecjalizowała się w produkcji edukacyjnych mini seriali fabularnych.

W „Nieobojętnych” jedną z głównych ról odgrywa Jakub Gierszał, znany i ceniony aktor, który jest też ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”.

Wszystkie rzeczy, które robimy w życiu mają jakąś ustaloną intencję. W tym przypadku intencja jest bardzo dobra i szczególna – to chęć pomocy dzieciom, które doświadczają przemocy, i potrzeba nagłośnienia kampanii, która mówi o tym, co my dorośli powinniśmy zrobić, gdy jesteśmy tego świadkami – mówi Jakub Gierszał, aktor, ambasador kampanii. – Proces angażowania się w pomoc np. poprzez telefoniczne zgłoszenie przemocy do odpowiednich służb czy interakcję z osobą, która stosuje przemoc, albo z dzieckiem, które potrzebuje pomocy, wzbudza wiele emocji i może być dla wielu osób trudny. Ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu, warto wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności społecznej, bo każdy taki mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – dodaje Gierszał.

Oficjalna premiera serialu „Nieobojętni” odbyła się 14 listopada w Kinie Muranów w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: twórcy kampanii, eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Jakub Gierszał.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy”

19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie wyświetlone hasło „Dzieciństwo bez przemocy”, a pałac podświetlony zostanie na czerwono. Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski tj.: Starogard Gdański, Lublin, Olsztyn, Zakopane, Rabka, Nowy Targ, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Rzeszów i Grudziądz.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” to manifest 16 wiodących polskich organizacji, zrzeszonych w Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. Ten manifest stanowi nasze jasne stanowisko – nie zgadzamy się na przemoc wobec dzieci, a wszelkie jej formy są nie do przyjęcia. Wszyscy realizujemy misję ochrony praw dzieci i głośno wzywamy do przeciwdziałania przemocy. Ta akcja to nasz wspólny krok do budowania świadomości problemu krzywdzenia dzieci, kształtowania postaw, uwrażliwiania społeczeństwa i angażowania w działania chroniące – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jesteśmy dumnym członkiem Koalicji, której jednym z głównych celów jest podejmowanie działań na rzecz mobilizacji i edukacji społecznej w zakresie ochrony dzieci przed przemocą. Z radością włączyliśmy się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy”. Chcemy wspólnie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. W ramach tej akcji w naszym mieście na czerwono zaświecą się: Zamek, Lubelskie Centrum Konferencyjne, Plac Litewski oraz Arena Lublin. To znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych – mówi Marta Szczodrak z Fundacji Sempre a Frente z Lublina.

Więcej o Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci.

***

Kampania „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” realizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerami kampanii są: międzynarodowa organizacja „Terre des hommes” oraz holenderska Giro555, w skład której wchodzi 11 organizacji pomocowych. Partnerami kampanii są: Great Interactive i agencja Robimy Socjal Media.

Przypisy:

[1Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023. Badanie na reprezentatywnej próbie wśród dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat (N=2077), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2023. Pełen raport z badania: tutaj.  

[2] Zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację o nazwie Women’s World Summit Foundation (WWSF).

(Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie