Metoda debaty oksfordzkiej w praktyce (Akademia Młodego Superbelfra)

fot. Izabela Wyppich

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Metoda debaty oksfordzkiej to nic innego jak usystematyzowana metoda dyskusji, która można zastosować w trzech wymiarach: na lekcji w klasie, podczas sparingów oraz podczas turniejów debaty oksfordzkiej. Sama metoda to holistyczny sposób uczenia różnych umiejętności zawartych w obecnych kompetencjach kluczowych. Często mówimy dzisiaj też o kompetencjach 4K, czyli myśleniu krytycznym, kreatywności, komunikacji i kooperacji. Metoda debaty oksfordzkiej rozwija wszystkie powyższe umiejętności ucząc przy okazji wystąpień publicznych, panowania nad ciałem i głosem, a także nad wszechobecnym stresem.

Do kogo jest skierowana? Do wszystkich bez wyjątku na każdym etapie edukacyjnym, którzy chcą się jej nauczyć lub poszerzyć przywoływane już kompetencje kluczowe. Możemy stosować ją całościowo według wzoru wystąpień podczas debaty oksfordzkiej, która narzuca nam wystąpienia czterech mówców drużyny propozycji i opozycji, a każdy z nich ma do zagrania określoną rolę w dyskusji. Jedynka tłumaczy tezą, dwójka argumentuje, trójka kontrargumentuje, a czwórka podsumowuje debatę. Wszystko to dzieje się w określonym czasie i przy określonych zasadach, które zakładają dodatkowe role marszałka, sędziów czy publiczności.

Możemy także zastosować metodę debaty oksfordzkiej jako swoisty trening umiejętności kluczowych, wtedy wybieramy konkretną role i ćwiczymy ją z klasą grupą lub zainteresowanymi osobami.

Metodę debaty oksfordzkiej często przyrównuje się do rozprawki argumentacyjnej, a role mówców do poszczególnych jej części: jedynka to wstęp, dwójka i trójka to rozwinięcie, a czwórka to zakończenie. Spoglądając na debatę w taki właśnie sposób, proponujemy konkretne zabawy lub jak kto woli metody pracy z klasą, jej częścią lub klubem zainteresowanych debatą oksfordzką.

Możemy zatem użyć zabawy w „Arkę Noego” czy „Balon” do ćwiczenia argumentacji. Możemy rozwijać kreatywność naszych wychowanków poprzez zabawę słowem wspomaganym grami Dixit czy Story Cubes. Wreszcie możemy zaproponować naszym uczniom, by zaproponowali tematy debaty/dyskusji i zapisali, a następnie wylosowali oraz podyskutowali na wybrany temat. Po pierwsze będą musieli stworzyć tematy równe i debatowalne, po drugie zostaną ograniczeni czasem, po trzecie samo losowanie będzie rodzajem gry.

Gdybyście chcieli poszukać głębiej zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego debatom oksfordzkim:

Ponadto zachęcam do wejścia na poniższe strony, na których znajdziecie więcej inspiracji do debatowania:

 

Notka o autorce: Beata Maleska-Pająk jest nauczycielką historii, wiedzy o społeczeństwie, historii i teraźniejszości oraz wychowania do życia w rodzinie w ZSTiO nr 2 w Katowicach. Trener debaty oksfordzkiej, sędzia turniejowy, opiekun drużyny, szkoleniowiec. Członkini zespołu Fundacji "Projekty Edukacyjne". Wielka miłośniczka poprawnej emisji i dykcji głosu. Instruktor teatralny, była aktorka teatrów amatorskich. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmieniony przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie