Ze względu na zbliżający się termin egzaminu gimnazjalnego, postanowiłam pomóc moim trzecioklasistom w niecodzienny sposób. Młodzież bardzo dużo czasu spędza przed komputerem niekoniecznie z pożytkiem dla nich, dlatego też postanowiłam zrobić wszystko, żeby ten czas był dla nich wartościowy.
Wpadłam na pomysł, aby wykonać dla nich wirtualną tablicę. Na tej tablicy umieszczam ważne informacje, pomoce dydaktyczne dotyczące matematyki, pomagające w zrozumieniu tematu i utrwaleniu bieżących wiadomości. To doskonały sposób, by przygotować się na przykład do lekcji metodą lekcji odwróconej.
Następnie informuję uczniów poprzez Facebook o nowym wpisie i … gotowe. Materiał dociera do każdego.
Tablicę wykonałam w darmowym programie Lino, który wymaga jedynie rejestracji. Działa się w nim intuicyjnie, jest prosty w obsłudze. Dodawać tutaj możemy własną grafikę lub pobierając z innych stron (szanując prawa autorskie), a także filmiki.
A to przykłady moich tablic:
Fot. 1. Tablica ze wzorami. Autorka: Monika Kubica, grafika: program SmartNotebook.
Baza filmików ułatwiających naukę wyrażeń algebraicznych
Fot. 2. Tablica z filmami. Autorka: Monika Kubica, grafika: program SmartNotebook.
W podobny sposób działa program Padlet, w którym również możemy zamieszczać różne obiekty i informacje. Zobacz wideo instruktażowe przygotowane przez Katarzynę Gorzędowską z grupy Superbelfrzy:
Notka o autorce: Monika Kubica jest nauczycielką matematyki oraz zajęć technicznych w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie. Prowadzi blogi nauczycielskie w ramach programu Szkoły z Klasą 2.0: Świat wokół nas, Matematyka wokół nas oraz Blogowanie-pomaganie. W roku szkolnym 2014/2015 jest moderatorem programu Szkoła z Klasą 2.0. Jest członkiem grupy Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.
Ostatnie komentarze