Pomoc w realizacji projektu w gimnazjum

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneCentrum Edukacji Obywatelskiej prowadzi wartościowy serwis poświęcony gimnazjalnemu projektowi edukacyjnemu. Został on przygotowany z myślą o wszystkich członkach szkolnej społeczności zaangażowanych w realizację zapisów rozporządzenia w praktyce szkolnej: dyrektorów, nauczycieli różnych przedmiotów, wychowawców i uczniów. Warto z niego korzystać.
 
Serwis ma przede wszystkim charakter praktyczny i jest nastawiony na wspieranie uczestników projektu. Stąd jego organizatorzy zamieszczają w nim wiele narzędzi przydatnych do planowania i realizacji rozmaitych działań edukacyjnych w szkole.

Można tu m.in. znaleźć kartę projektu, która „prowadzi” nauczyciela i uczniów przez wszystkie etapy pracy nad gimnazjalnym projektem edukacyjnym.
 
Zaproponowana przez CEO karta projektu pomoże organizować - zgodnie z wymaganiami rozporządzenia - opiekę nauczyciela i pracę uczniów nad projektem gimnazjalnym, na wszystkich etapach jego prowadzenia: od wybrania tematu projektu, określenia jego celów i zaplanowania etapów realizacji, aż po konsultacje z nauczycielem opiekunem i przeprowadzenie publicznej prezentacji efektów.
 
Poza kartą projektu, uczniowie mogą wypełniać także zaproponowane karty zadania. Wzorzec takiej karty - w wersji pozwalającej na dalszą jej edycję – można pobrać ze strony CEO   razem z innymi użytecznymi dokumentami.
 
Karta zdania umożliwia dokumentowanie realizacji pracy uczniów oraz przeprowadzenie przez uczniów samo-ewaluacji własnej pracy zgodnie z pytaniami: Co i jak zrobiliśmy? Co stanowiło dla nas trudność i jak ją pokonaliśmy? Czego się nauczyliśmy?
 
W ocenie Jacka Strzemiecznego, autora poradnika Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne "podpisy uczniów i nauczyciela na karcie projektu czynią z niej rodzaj kontraktu, w którym uczniowie podejmują się przeprowadzenia projektu, a nauczyciel opieki (niesienia pomocy merytorycznej i doradztwa). Ta podpisana przez wszystkich uczniów i nauczyciela karta powinna towarzyszyć uczniom na kolejnych etapach pracy nad projektem. Stanowić ona będzie podstawową dokumentację realizacji projektu, która zostanie zarchiwizowana w szkole (...)."
 
Celem gimnazjalnego projektu edukacyjnego (w odróżnieniu od realizowanych od lat w polskiej szkole projektów) jest nie tyle samo działanie uczniowskie, co rozwiązanie konkretnego problemu. Stawiany przed uczniami przez nauczyciela - lub definiowany przez nich samodzielnie - powinien budzić ich zainteresowanie, a jego rozwiązanie powinno być wyzwaniem.
 
Uczniowie, szukając samodzielnie rozwiązania problemu, zdobywają nową wiedzę i nowe umiejętności, a grupowa praca nad projektem i publiczna prezentacja jego efektów dają uczniom szansę rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej, w tym: planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny.

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie