Nowoczesna edukacja na wyciągnięcie ręki

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tempo rozwoju technologicznego, w tym technologii, które mogą być wykorzystane w nauczaniu szkolnym i akademickim, może przytłaczać. Media co chwila bombardują nas informacjami o urządzeniach, które mogą nam się przydać. Nauczyciele i uczniowie powinni się jednak z tego cieszyć, bo przecież mamy coraz więcej narzędzi do nauki. Tylko czy z nich korzystają?Gimnazjum w Zawadzkiem

Pytanie o korzystanie z narzędzi jest zasadne (także pytanie, jak z nich korzystamy). Tempo rozwoju technologii (także oprogramowania) jest tak duże, że większość osób nie potrafi do końca wykorzystać potencjału urządzeń, z którymi mają do czynienia. Nie inaczej jest w szkołach. Oswajanie się nauczycieli z nowymi rozwiązaniami trwa długo, a program nauczania przecież trzeba zrealizować. Nie ma czasu na innowacje, poszukiwania – zauważy niejeden nauczyciel. W ten sposób wiele z ciekawych narzędzi, które pozostają (cały czas) w naszym zasięgu (kliknięcie myszką), nie jest używanych.

Oczywiście, obowiązujący model kształcenia nie ułatwia kreatywnym nauczycielom pracy. Nastawienie na testy sprawdzające wiedzę, nie przyczynia się do rozwoju kreatywności i eksperymentowania w szkole. Niestety, zaczniemy zaraz odczuwać skutki przyjętych rozwiązań. Wszystko co nie jest nastawione na przejście testu, zaczyna być porzucane (coraz częściej także na życzenie rodziców i uczniów!). W ten sposób polski system oświaty doprowadzi do karłowatości edukacji. Sprowadzenie wszystkiego do wspólnej podstawy testu zahamuje rozwój intelektualny i kulturalny uczniów, którzy nie będą w stanie rozwijać w szkole swoich talentów. Będą to czynić poza szkołą, coraz częściej dzięki i z wykorzystaniem technologii, a po paru latach stwierdzą, że szkoła była dla nich straconym czasem. Właśnie takie wyniki przyniosły m.in. wieloletnie badania młodzieży amerykańskiej, więc po polskich uczniach spodziewałbym się podobnych ocen, niestety...

Uważam, że zmiany w systemie oświaty nastąpią tylko wówczas, gdy nauczyciele zmienią metody nauczania i sięgną odważniej po technologie edukacyjne. Wiemy, że uczniowie głównie się nudzą na zajęciach. Większość z nich nie potrafi zrozumieć przekazu w podręczniku lub w formie wykładu. Nie widzą (może słusznie?) potrzeby zgłębiania większości zagadnień, o których spokojnie, bez nerwów i straty czasu mogą dowiedzieć się w każdej chwili, np. wykorzystując swój telefon komórkowy. Ożywiają się, gdy zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem komputerów, tablic interaktywnych i innych urządzeń multimedialnych (nawet zwykłych pilotów do głosowania). Dlatego warto eksperymentować i korzystać z udogodnień, jakie już oferują nowe technologie praktycznie każdej szkole. Wiele narzędzi – np. tych istniejących w Internecie - jest dostępnych w szkołach bez konieczności zwiększania wydatków. Warto z nich korzystać, bo to się opłaci – choćby wystarczy policzyć czas, jaki zostanie zaoszczędzony na przygotowanie zajęć.

Niektórzy stawiają pytanie, co jest ważniejsze – wartości czy multimedia. Uważam, że multimedia mogą również świetnie posłużyć do budowania wartości. Tylko trzeba je właściwie i mądrze użyć. Potęga człowieka wynika właśnie z rozumnego korzystania z udogodnień, także technologicznych.

Na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach uczestniczyłem w tym tygodniu w konferencji "Szkoła a nowoczesne technologie" w Katowicach. Zapraszam do obejrzenia prezentacji poświęconej wykorzystaniu technologii w edukacji.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)


Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Maciej M. Sysło
  Jako komentarz kilka cytatów: Oscar Wild: edukacja to rzecz godna podziwu, ale dobrze jest od czasu d...
 • Written by Ppp
  Kiedy ja chodziłem do szkoły popularna była raczej metafora "szkoła naszym spólnym więzieniem". Choc...
 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie