Rodzice: uczyć umiejętności XXI wieku

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyOddziaływanie technologii cyfrowych na rzeczywistość edukacyjną jest na tyle istotne, że powoli zmienia się w społeczeństwie świadomość potrzeb i wyzwań edukacyjnych. Do takiego wniosku można dojść po analizie ostatnich wyników badań Speak Up - rodziców, uczniów i nauczycieli - realizowanych przez organizację Project Tomorrow.
 
Szkoły muszą zacząć przygotowywać młodzież do życia w społeczeństwie informacyjnym – to przekonanie jest silne wśród dorosłych respondentów ogólnokrajowego badania w Stanach Zjednoczonych, z których tylko jedna trzecia uważa, że szkoły obecnie dobrze wypełniają swoje obowiązki.

Opinie rodziców i nauczycieli na temat roli technologii edukacyjnych w klasie często istotnie się różnią. Choć generalnie obie grupy zgadzają się, że korzystanie z urządzeń technologicznych jest dziś kluczowe w procesie nauczania i przyczynia się do edukacyjnego sukcesu uczniów, rodzice są coraz częściej rozczarowani poziomem edukacji technologicznej w szkołach. Tylko jedna trzecia rodziców i 40% uczniów (poziomy kształcenia 6-12) wyraziło zadowolenie z pracy nauczycieli i stosowania technologii edukacyjnych podczas zajęć. Z kolei zdecydowanie ponad połowa dyrektorów szkół uważa, że przygotowanie uczniów na wyzwania XXI wieku jest w ich szkołach bardzo dobre.
 
„Ta różnica zdań pomiędzy edukatorami i rodzicami pokazuje, że istnieje potrzeba lepszej integracji technologii i procesu nauczania w szkołach oraz potrzeba nowych doświadczeń edukacyjnych wśród uczniów.“ – zauważyła Julie Evans, dyrektor zarządzająca Project Tomorrow. „Rodzice nie uważają, że szkoły są skuteczne w przygotowaniu uczniów do zawodów XXI wieku, a ponadto uznają szerokie wykorzystanie technologii w edukacji szkolnej za klucz do sukcesów swoich dzieci.“

Rodzice uznali również, że nauczyciele potrzebują znacznie więcej szkoleń i lepszego dostępu do najnowszych technologii. Opowiadają się za szerokim wdrożeniem nowatorskich i opartych o nowe urządzenia metod kształcenia w szkołach, od elektronicznych podręczników, po tablice interaktywne, laptopy dla uczniów, symulacje komputerowe i rozmaite narzędzia ułatwiające organizację procesu dydaktycznego.
 
badania i analizyMamy do czynienia ze wzrostem świadomości rodziców na temat wyzwań edukacyjnych we współczesnym świecie. „Rodzice zaczynają rozumieć, że alfabetyzacja informatyczna jest potrzebna ich dzieciom w globalnej gospodarce XXI wieku.“ – zauważa Jessie Wooley-Wilson z korporacji Blackboard. „Dziś uczniowie regularnie korzystają na co dzień z rozmaitych urządzeń w życiu prywatnym, ale niestety niewielu ma takie same doświadczenia w trakcie formalnej edukacji.“

W badaniu Speak Up zebrano 335 tysięcy opinii uczniów szkół podstawowych i średnich, rodziców, nauczycieli ze Stanów Zjednoczonych. Jest to prawdopodobnie jedno z największych na świecie badań edukacyjnych dotyczących tematyki nowych technologii edukacyjnych. Organizacja podobnego badania w Polsce mogłaby przynieść bardzo ciekawe wyniki, chociaż należy się spodziewać, że stopień wykorzystania nowych technologii w edukacji (zarówno w szkole oraz na uczelni, jak i w domach) w Polsce jest jeszcze mimo wszystko niższy niż Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie jeszcze kilka lat minie, zanim rodzice w Polsce upomną się o bardziej nowoczesne kształcenie w polskiej szkole.

Raport z amerykańskich badań "Learning in the 21st Century: Parents‘ Perspectives, Parents‘ Priorities" zdecydowanie warty jest analizy pod kątem trendów, które wcześniej czy później do nas dotrą.
 
(Źródło: eSchoolNews.com)
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie