Jak rozpoznać oznaki stresu u dziecka i pomóc mu w jego rozładowaniu

fot. Fundacja Uniwersytet Dzieci

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy doświadcza stresu. Także nasze dzieci. Jak im (i sobie, jako rodzicom) możemy pomóc? Zagadnieniu stresu dziecka i radzeniu sobie z nim poświęcony był jeden z ostatnich webinarów Fundacji Uniwersytet Dzieci w ramach cyklu #UddlaDorosłych. O dziecięcym stresie opowiadała dr Marta Jósewicz.

W sytuacji stresu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsze jest to, abyśmy mieli zasoby, żeby sobie z nim radzić i regulować jego poziom. Optymalny poziom pobudzenia jest nam potrzebny po to, abyśmy mogli się przystosować i dobrze funkcjonować w codziennym życiu, a nasz organizm mógł się rozwijać. Jeśli stres jest zbyt intensywny i trwa zbyt długo, a my nie wracamy do strefy komfortu i naszego wyregulowania, to może on prowadzić do chorób i trudności w 3 strefach: psychicznej, społecznej, cielesnej.

Bardzo podobnie stres działa na najmłodszych. Jako dorośli musimy zaopiekować się naszymi dziećmi tak, by skutecznie móc je wspierać, kiedy będą tego potrzebowały.

Wyróżnia się 3 rodzaje stresu:

1. Eustres - stres, który jest nam potrzebny do działania. Jest to pozytywne pobudzenie. Kiedy chce nam się iść do pracy, do szkoły, chce się nam uczyć, działać.

2. Stres możliwy do tolerowania - to poziom stresu, który jesteśmy w stanie wytrzymać i poradzić sobie z nim sami lub z pomocą innych ludzi, np. w czasie sprawdzianu, wtedy, gdy występują czynniki fizyczne wywołujące ból (np. skaleczenie), a także gdy ktoś nam dokucza. Ważne jest to, że możemy wrócić do stanu równowagi, dzięki wsparciu innych osób.

3. Toksyczny stres - to stres, który bardzo mocno rozregulowuje układ nerwowy, po którym nie jest możliwy powrót do stanu równowagi. Wywołują go różne przyczyny, może też trwać bardzo długo (dzieci mogą nie widzieć perspektywy czasowej jego zakończenia). Stres toksyczny wiąże się z sytuacjami nadużycia, wykorzystania, zaniedbania, trwania w długim okresie zagrożenia życia i zdrowia.

Każdy z tych 3 typów może być przeżywany w dzieciństwie i przejawiać się dwojakim zachowaniem dziecka: wycofaniem się (ucieczką) z kontaktów społecznych, co grozi niedostrzeżeniem problemu przez nauczyciela lub opiekuna oraz stosowaniem przemocy wobec siebie i innych.

Dlatego dobrze jest poznać dzieci i wiedzieć, w jakich momentach znajdują się one w strefie komfortu, a w jakich już nie oraz jak reagują na stres.

Jako rodzice i nauczyciele możemy to zrobić poprzez budowanie świadomości dziecka, jak czuje się jego ciało. Uświadomienie dziecka, że jego ciało może czuć się w określony sposób, da mu większą świadomość siebie i kontrolę nad swoimi emocjami, co w efekcie pozwoli młodemu człowiekowi zwiększyć odporność na stres.

Zadajmy dziecku pytania o konkretne części ciała np. jak czuje się dzisiaj twoja głowa, jak brzuch, jak czują się nogi? Wówczas dziecko będzie w stanie określić, kiedy czuje się dobrze, a kiedy jest w napięciu, stresie czy niepokoju. Zobacz, co jeszcze doradzała rodzicom dr Jósewicz:

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na Uniwersytet Dzieci dla Dorosłych - cykl webinarów dla rodziców, nauczycieli i edukatorów – zobacz tutaj.

 

(Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie