Jak uczyć dziecko finansów?

fot. Adobe Stock

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obok wielu rodzajów inteligencji na pewnym etapie życia dziecka pojawia się inteligencja finansowa. I można ją rozwijać - już od etapu przedszkolnego, kiedy dziecko zaczyna mieć do czynienia z pieniądzem.

Pierwszy krok szybko zaprocentuje

„Ja rozpocząłem od tego, żeby nauczyć swojego syna oszczędzać i żeby zrozumiał, co to jest procent” – mówi Aleksander Werner, profesor SGH. „Z oszczędzaniem związane są odsetki wyliczane od kwot, które dziecko zaczyna posiadać. To taka baza, która pozwala nam zrozumieć inne rzeczy”. Oczywiście do nauki procentów potrzebna jest motywacja. Jeśli dziecko dostaje przykładowo 50 złotych, będzie wiedziało, że jeden procent to 50 groszy – które może otrzymywać od posiadanej kwoty co miesiąc. „Miesiąc czy tydzień to dość krótki czas, żeby dziecko zaczęło liczyć swoje procenty. Po kwartale mój syn już dobrze sobie z nimi radził. Dzięki temu można było zacząć tłumaczyć inne elementy – chociażby te związane z podatkami”. Np. na paragonie widać, że podatek wynosi 23% od ceny, co jest czytelną informacją, jaką część otrzymuje budżet państwa.

Od procenta do inflacji i i konsumpcji

„Potem łatwiej już objaśnić dziecku, czym jest procent składany. Kiedy dziecko uzyska odsetki np. 10 procent co miesiąc, to 5 złotych będzie doliczało się do jego zasobu. Co tydzień czy co miesiąc dziecko będzie miało kieszonkowe plus procent naliczany od poprzednio zebranych kwot i zgromadzonych odsetek. To pokazuje, że im dłużej będzie oszczędzało, tym większą kwotę ostatecznie zdobędzie.” – tłumaczy prof. Werner.

Podobnie można tłumaczyć zjawisko inflacji – jeśli dziecko będzie wiedziało, ile traci miesięcznie z powodu inflacji, może zdecydować czy, kiedy i w jaki sposób będzie mu się opłacać oszczędzanie na daną rzecz. Może trzeba wymyślić inny sposób?

„Moje dziecko doszło do tego, że zainteresowało się matematyką i oszczędzaniem. Zaczęło rozróżniać, czym jest konsumpcja, inwestycja i oszczędzanie, przeznacza na to różne sumy. Doszło również do tego, że chcąc znaleźć lepsze wyniki z naliczanych procentów, zainteresowało się, w jaki sposób funkcjonują rynki finansowe i na symulatorach sprawdza, jak mogłoby inaczej powiększać założoną sumę”.

Pierwsze poważne inwestycje

Skąd wziąć takie symulatory? Giełda papierów wartościowych w Warszawie oferuje trening na wirtualnej giełdzie: dziecko uzyskuje określony zasób finansowy i może inwestować w akcje prawdziwych firm. Dzięki temu widzi, jak w czasie zmienia się cena tego, co kupuje. I znowu, wykorzystując wiedzę o procentach, dowiaduje się, jaki mogłoby to mieć wpływ na finanse osobiste.

„Rozmawiam z dzieckiem o jego inwestycjach, w szczególności na tej wirtualnej giełdzie” – mówi profesor Werner. „Zachęcam syna, żeby czytał, co się dzieje w spółkach, w które inwestuje. To jest kapitalna sprawa dla postrzegania ceny – jeśli dziecko interesuje się tym, co się dzieje w spółkach notowanych na giełdzie, kiedy będzie dzień dywidendy, jakiej wysokości będzie ta dywidenda, czy spółka wypracowała zysk, jakie kontrakty podpisuje, czy przejmuje inne podmioty”.

Internet, aplikacje i rozmowy

Dziś – jeśli dziecko chce i jest zainteresowane – może łatwo uzyskać wiedzę na dany temat – jest dużo filmów na YouTube czy podcastów, które przybliżają finansowe mechanizmy. A w aplikacji giełdy każdy może zbiorczo uzyskać informację zawartą w firmowych raportach – wystarczy kliknąć na odpowiednią spółkę.

Jeśli nasze dziecko się skupi na 3-4 spółkach, jest w stanie się śledzić, co się w tych spółkach dzieje i patrzeć, w jaki sposób się kształtują się wahania cen akcji. Może też porozmawiać z rodzicami o tym, okolicznościach dookoła tych spółek np. sytuacja tuż za polską granicą wpływa na obniżenie cen akcji.

Rozmowa z rodzicami na temat zmian cen pozwala wytłumaczyć, że choć to popyt i podaż regulują ceny, to mają na nie wpływ również czynniki zewnętrzne – którymi też warto się interesować. „Dzięki takim rozmowom prosto było wytłumaczyć dziecku, co się stało z cenami energii w 2022 roku, a także to, jak sposób państwo zareagowało na te wyższe ceny energii i w jaki sposób próbowało złagodzić ich dotkliwość dla swoich mieszkańców”.

Nauka przez doświadczenie

„W dzisiejszych czasach dziecko musi umieć znaleźć informację i potwierdzić ją w innych źródłach, żeby mieć pewność, że jest wiarygodna i nie straci nagle zainwestowanych środków.” – podsumowuje prof. Werner. „W trakcie nauki-gry dziecku łatwiej wyznaczać sobie cele, jeśli wie, jak mogłoby je osiągnąć. W tej nauce przede wszystkim liczy się więc nie tylko praca fizyczna, którą może wykonać, żeby np. zarobić pieniądze, ale też praca intelektualna, dzięki której wymyśli, jak trochę powiększyć dostępną mu kwotę”.

Artykuł opracowany na podstawie rozmowy z prof. Wernerem. Obejrzyj film przygotowany w projekcie Zdrowie Finansowe:

 

Niniejszy artykuł przygotowany został w ramach projektu Zdrowie Finansowe prowadzonego przez Fundację Think! we współpracy z ING Bankiem Śląskim.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie