Dobre pomysły na dobre czytanie 

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czytanie to coś więcej niż umiejętność – to przygoda, która może prowadzić w nieznane światy, rozbudzać wyobraźnię i kształtować osobowość. Dlatego warto już od najmłodszych lat otaczać dzieci książkami, które będą dla nich źródłem radości, odkryć i inspiracji.

Jako dziecko zaczytywałam się bez opamiętania. Książki były dla mnie czymś więcej niż tylko opowieściami – były początkiem marzeń, pomysłów i działania. Ta dziecięca fascynacja literaturą została ze mną na zawsze. Dziś, jako nauczycielka, widzę, jak ważne jest, by przekazywać ją dalej – swoim uczniom.

W pracy z moimi klasami staram się tworzyć przestrzeń, w której książka ma swoje stałe, ważne miejsce. Jednym z prostych, a niezwykle skutecznych pomysłów jest codzienne 15-minutowe ciche czytanie – dzieci mogą przynieść swoją książkę z domu lub sięgnąć po coś z klasowej biblioteczki. Ta krótka chwila wyciszenia i skupienia szybko stała się naszym wspólnym rytuałem, na który dzieci naprawdę czekają każdego dnia.

Warto też korzystać z programów i akcji promujących czytanie – dzięki nim dzieci mają okazję do odkrywania nowych tytułów, spotkań z autorami i budowania więzi z książką w nieco inny sposób. Dodatkowo, regularnie aktualizuję klasową listę „czytelniczych hitów” – to książki, które szczególnie spodobały się moim uczniom. Dzięki nim widzę, co naprawdę ich wciąga, co rozśmiesza, a co porusza. A potem… często rozmawiamy, rysujemy, tworzymy – bo dobra książka zostawia ślad.

Czytanie może być przygodą, wspólnym doświadczeniem i sposobem na budowanie relacji w klasie. Wystarczy dać dzieciom dostęp do książek i chwilę czasu na zanurzenie się w ich świecie. Zachęcam do szukania własnych sposobów, dzielenia się pomysłami i do czytania razem z dziećmi. Bo dobra książka to najlepszy prezent, jaki możemy im dać.

Podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2025 przygotowałam zestawienie lektur, które potrafią zaciekawić i zachwycić dzieci. Zobaczcie moją listę:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 22-23 marca 2025 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2025 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, MAC Edukacja, Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Edu3Dkacja, Educarium, FAST Heroes, Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka"
 

Notka o autorce: Agnieszka Herszel-Pościk jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddz. Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Pabianicach. Oligofrenopedagog i specjalistka w PODNiDM w Pabianicach. Trenerka w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog oraz programie Zaprogramuj Przyszłość (2019/2021). Instruktorka ZHP. Należy do grupy Superbelfrzy Mini.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Odciążenie uczniów od myślenia?
Wystarczy nie oduczać myślenia i zadawania pytań - to jednak zadanie dla podstawówek. Jeśli uczeń zg...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Poczucie sprawstwa jest ważne. Gdy daję studentom możliwość wyboru czasem są zaskoczeni. Pozytywnie....
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Pomysły na efektywne i wartościowe kończenie nauki w roku szkolnym
Przydatne pomysły, niektóre stosuję, inne dopiero wypróbuję. Na studentach. Mam na myśli wszystkie t...
Ppp napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Dobre chęci, jak widzę, są - problem w tym, że o wszystkim WAŻNYM decyduje MEN, o mniej ważnych dyre...
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Po wyborach. Co dalej z polską edukacją?
2,5 milionowa Warszawa (podobnie Kraków i inne duże metropolie) miała ponad 80-procentową frekwencję...
Sorry, ale wszystko to można sobie w... teczkę włożyć jeśli w grę wchodzi "poprawianie" ocen, a one ...
Ppp napisał/a komentarz do Napiszcie mi to pięknie!
Pisanie na klawiaturze mniej męczy ręce, oraz ułatwia pisanie dłuższych tekstów. Umożliwia tez lep...
Tomasz napisał/a komentarz do Pewna wizja edukacji w przyszłości
W dobie cyfryzacji, gdzie szkoły inwestują w najnowszy sprzęt, problemem pozostaje niedoinwestowanie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie