Wykorzystajmy web 2.0 w edukacji

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiSzansą dla polskiej edukacji jest otwarcie się na nowe narzędzia dostępne w Internecie, z których powszechnie korzysta młodzież w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Nauczyciele nie powinni dłużej ignorować istnienia społecznościowego Internetu. Powinni natomiast zastanowić się, w jaki sposób włączyć blogi i serwisy społecznościowe do zajęć.
 
Głównym problemem wydaje się być podejście nauczycieli do nowych narzędzi – ponieważ przyzwyczajeni są do relacji "mistrz-uczeń", wygodniej jest im oczywiście prowadzić lekcje w oparciu o model, który znają, który nie wymaga od nich dodatkowych przygotowań. Narzędzia oparte na społecznościowym Internecie burzą pewien tradycyjny porządek, wymagają innej roli i innych aktywności od nauczycieli. Trudno im zaakceptować, że oto oni, pedagodzy z poważnym stażem, muszą na nowo uczyć się uczyć.

Na szczęście pracują w Polsce osoby, które pomagają zmienić to podejście do nauczania. Lechosław Hojnacki (www.hojnacki.net) w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku Białej zajmuje się nauczaniem z pogranicza zarządzania wiedzą, technologii informacyjnych, zdalnego nauczania i konstruktywistycznej pedagogiki. Prowadzi studenckie projekty oparte na serwisach społecznościowych Web 2.0, zajmuje się implementacją nowoczesnych technologii informacyjnych w procesie kształcenia. Szkoli osoby dorosłe, przede wszystkim nauczycieli. Sam prowadzi około 20 serwisów społecznościowych.

Podczas III konferencji kolegiów nauczycielskich „E-kształcenie w kolegiach – nowe standardy“ w Bielsku Białej rozmawialiśmy o potrzebie szerszego wykorzystania Web 2.0 w polskiej edukacji.

{mp3}web2zero{/mp3}
 
 
 
[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US]  
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)  
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie