Rozruszaj swój mózg na majówce

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Majówka? Byle nie na kanapie. Najlepiej na dłuższych spacerach. Dwaj szwedzcy lekarze i naukowcy – Anders Hansen, psychiatra, autor między innymi bestsellera „Wyloguj swój mózg”, i Carl Johan Sundberg, fizjolog – wyjaśniają, dlaczego codziennie należy się ruszać i jak to robić, by najdłużej zachować sprawność i młodość. Jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej, rzadziej chorujesz.

Za oknem piękna pogoda. Porzuć pilota od telewizora lub małe i mniejsze ekrany, wstań z kanapy i każdego dnia poświęć jedynie 30 z 1440 dostępnych minut, aby poczuć się lepiej. Wyjdzie to na zdrowie! Zmniejszysz ryzyko zachorowania między innymi na cukrzycę i chorobę Alzheimera, porzucisz poprawisz krążenie, stany depresyjne, zyskasz więcej energii. Nie lubisz samotnych spacerów? Zaproś znajomych albo zaopiekuj się jakimś psem. Razem raźniej.

Hansen i Sundberg obalają mity i stereotypy związane z relacją ciało – umysł. Opierając się na własnym doświadczeniu klinicznym i badaniach naukowych, pokazują, że ruch to najlepsze lekarstwo na świecie. W dodatku nie potrzeba na nie recepty! Warto zatem wymyśleć sobie jakiś trening. Mogą one być przeróżne, ale warto, żeby były w naszym codziennym planie. Mogą też służyć różnym celom. Nie tylko aktywności fizycznej, ale na przykład, aby poprawić pamięć. Jak przekonują autorzy - „można od czasu do czasu spróbować treningu siłowego, jeśli lubi się spacerować lub biegać, ale nie ma powodów do niepokoju, jeśli należy się do tej grupy ludzi, którym trudno wyobrazić sobie postawienie stopy w siłowni. Wyniki pokazały wyraźnie, że najważniejsze jest, by robić cokolwiek, nie jest istotne co. Jeśli uda nam się urozmaicić trening, będzie to dodatkowa korzyść.”

Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się pasjonująca opowieść o niezwykłych zależnościach między ruchem a naszym samopoczuciem. Lektura może sprawić, że nie sposób będzie oprzeć się chęci zrobienia choćby kilku energicznych kroków. I jeszcze jedno - tę książkę też można zabrać na dłuższy spacer. Zacznij jeszcze dziś :-)

Notka o książce:

Rozruszaj swój mózg. Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem.
Anders Hansen, Carl Johan Sundberg, Wydawnictwo Znak,
Kraków 2024. ISBN 9788324068340

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie