Etnogadki: dawne obrzędy i zwyczaje odkryte na nowo

fot. Wydawnictwo Albus

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pośpiech, w jakim żyjemy, nowoczesność, za którą tak ciągle gonimy (zwłaszcza gdy chodzi o technologie), raczej nie sprzyja nam w poznawaniu bogactwa kultury polskiej, a zwłaszcza tych lokalnych obrzędów i zwyczajów, które towarzyszą nam od wieków. Wprawdzie latem częściej niż w innych porach roku trafiamy do różnych skansenów i muzeów, ale prawdopodobnie większość z nas nie jest świadoma istnienia różnych tradycji w poszczególnych regionach Polski. Warto je poznać. I właśnie o nich jest nowa, pięknie wydana publikacja familijna „Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”. Jak najbardziej do wykorzystania także przez nauczycieli w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach to bogato ilustrowana książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Książka jest efektem spotkania niezwykłych twórców: Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego, których pasja w odkrywaniu świata naszych przodków – pełnego mądrości, magii i tajemnic widoczna jest na każdej stronie publikacji.

Autorzy zabierają nas w podróż do świata, w którym życie płynęło zgodnie z rytmem natury i gdzie czas pracy przeplatał się z czasem świątecznym. Przewodnikiem po opowiastkach jest mądra Sowa, która wszystko wie i widzi nawet to czego nie dostrzegają ludzie. Dzięki niej poznamy tajemnice przyrody i źródła naszej tradycji.

Etnogadki to nie tylko książka, to również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywach opowieści. Młody czytelnik dowie się z niej: Skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać?

Piękna szata graficzna książki to połączenie nowoczesnych trendów w ilustracji z motywami ludowymi. Książka na pewno będzie ciekawym doświadczeniem - nie tylko dla dzieci. Podział tematyczny, ilustracje i bogata treść zachęcają do wykorzystania książki na zajęciach w klasach I-III szkoły podstawowej.

Książka została objęta patronatami honorowymi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut im. Oskara Kolberga, Strzecha Design, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami. Patronat medialny nad książką: Kulturaludowa.pl, TVP Kultura, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Notka o publikacji:

Monika Michaluk, Witold Przewoźny, Michał Stachowiak
Etnogadki. Opowieści o dawnych obrzędach i zwyczajach
ISBN 978-83-89284-54-9
Wydawnictwo ALBUS, 2018
Więcej na stronie www wydawcy

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie