Włącz sztuczną inteligencję w klasie

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Za sprawą OpenAI sztuczna inteligencja (SI) na dobre zagościła w edukacyjnym mainstreamie. Zbyt często jednak rozmowa o niej odbywa się w ograniczonym zakresie. Dyskusja dotycząca jej obecności w edukacji powinna obejmować szerokie spektrum zagadnień, w szczególności wykorzystania jej na zajęciach lekcyjnych.

W czasie wystąpienia podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH staraliśmy się pokazać szeroką perspektywę dotyczącą obecności SI w naszym życiu. Przedstawiliśmy dobre przykłady projektów, które w etyczny sposób pomagają rozwiązywać problemy i wyzwania z którymi mierzą się ludzie i cała planeta.

Wskazaliśmy narzędzia, które można wykorzystać w edukacji wczesnoszkolnej, aby pokazać specyfikę jej działania oraz uczyć dzieci jak kreatywnie i odpowiedzialnie wykorzystywać potencjał dostępnych technologii. Pokazaliśmy jak te rozwiązania na podstawowym poziomie są powiązane z bardziej zaawansowanymi projektami.

Szczególną uwagę skierowaliśmy na kwestie związane z rozwojem kompetencji, które obejmują umiejętność nieszablonowego wykorzystania SI oraz umiejętności współpracy w triadzie człowiek - maszyna - człowiek. Odnieśliśmy się do celów zrównoważonego rozwoju oraz kwestii etycznych związanych z SI.

Dla uczestników przygotowaliśmy zestawienie kilku prezentowanych narzędzi oraz poradnik przygotowany przez Komisję Europejską dotyczący etycznego korzystania z AI przez nauczycieli (tutaj).

Zapraszamy na nasze wystąpienie:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorach: Joanna Apanasewicz jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Autorka scenariuszy, materiałów edukacyjnych i publikacji dotyczących wprowadzania nowych technologii do edukacji, programowania, STEAM a także kreatywnych i aktywizujących metod nauczania. Trenerka w NODN Cyfrowy Dialog, a także w Fundacji Szkoła z Klasą. Blogerka, należy do społeczności Superbelfrzy RP. Krzysztof Jaworski jest edukatorem, koordynatorem i trenerem projektów edukacyjnych. Absolwent programu Future Classroom Lab realizowanym przez European Schoolnet w Brukseli. Uczestnik międzynarodowych konferencji Scratcha w Budapeszcie i USA (MIT, Boston).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Maciej M. Sysło
  Jako komentarz kilka cytatów: Oscar Wild: edukacja to rzecz godna podziwu, ale dobrze jest od czasu d...
 • Written by Ppp
  Kiedy ja chodziłem do szkoły popularna była raczej metafora "szkoła naszym spólnym więzieniem". Choc...
 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie